Aktiebolag Gällivare
Askebrands bygg AB
48 sökningar
Omsättning 2025
3,6 mkr
−28,8 %Rörelsemarginal
12,0 %
+0,2 p.e.Soliditet
34,2 %
−10,4 p.e.Anställda
2
−50,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 629 | 5 095 | 5 127 | 5 086 | 3 159 | 3 068 | 3 646 | 3 962 |
| Rörelseresultat | 436 | 603 | 891 | 724 | 660 | 258 | 308 | 208 |
| Årets resultat | 261 | 357 | 955 | 449 | 488 | 303 | 172 | 115 |
| Eget kapital | 1 329 | 1 569 | 1 712 | 1 157 | 1 008 | 821 | 667 | 645 |
| Balansomslutning | 3 889 | 3 522 | 3 637 | 3 186 | 2 589 | 2 085 | 1 899 | 2 121 |
| Anställda | 2 | 4 | 4 | 4 | 2 | 2 | 3 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 629 | 5 095 | 5 127 | 5 086 | 3 159 | 3 068 | 3 646 | 3 962 |
| Personalkostnader | 1 523 | 2 432 | 2 650 | 2 648 | 1 460 | 1 376 | 1 635 | 1 774 |
| Av- och nedskrivningar | 38 | 38 | 46 | 35 | 18 | 18 | 18 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 357 | 422 | 462 | 516 | 285 | 296 | 326 | 396 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 275 | −1 600 | −1 078 | −1 163 | −736 | −1 120 | −1 359 | −1 584 |
| Rörelseresultat | 436 | 603 | 891 | 724 | 660 | 258 | 308 | 208 |
| Ränteintäkter | 1 | 1 | 1 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 4 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 432 | 603 | 890 | 723 | 659 | 258 | 307 | 208 |
| Bokslutsdispositioner | −100 | −150 | 320 | −154 | −40 | 130 | −80 | −55 |
| Skatt | 71 | 96 | 255 | 121 | 131 | 85 | 55 | 38 |
| Årets resultat | 261 | 357 | 955 | 449 | 488 | 303 | 172 | 115 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 48 | 85 | 123 | 117 | 16 | 34 | 52 | 29 |
| Kortfristiga fordringar | 1 287 | 668 | 1 220 | 782 | 542 | 270 | 259 | 207 |
| Kassa och bank | 2 554 | 2 769 | 2 294 | 2 287 | 2 031 | 1 780 | 1 588 | 1 884 |
| Omsättningstillgångar | 3 841 | 3 436 | 3 514 | 3 069 | 2 573 | 2 050 | 1 847 | 2 092 |
| Summa tillgångar | 3 889 | 3 522 | 3 637 | 3 186 | 2 589 | 2 085 | 1 899 | 2 121 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 018 | 1 162 | 707 | 658 | 470 | 468 | 445 | 480 |
| Eget kapital | 1 329 | 1 569 | 1 712 | 1 157 | 1 008 | 821 | 667 | 645 |
| Justerat eget kapital | 1 829 | 1 990 | 2 014 | 1 713 | 1 442 | 1 223 | 1 172 | 1 086 |
| Obeskattade reserver | 630 | 530 | 380 | 700 | 546 | 506 | 636 | 556 |
| Kortfristiga skulder | 1 930 | 1 423 | 1 545 | 1 329 | 1 035 | 758 | 596 | 920 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 889 | 3 522 | 3 637 | 3 186 | 2 589 | 2 085 | 1 899 | 2 121 |
Verksamhet
Mätt mot de 10 174 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Askebrands bygg AB i den övre halvan sett till omsättning, med 3,6 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 12,0 procent, och soliditeten var god — 34,2 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 29 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Gällivare.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva byggnads- och snickeriarbeten, främst så som nybyggnation, reparation och underhåll av småhus, hyreshus och industribyggnader samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Peter Askebrand (f. 1962) Styrelseledamot
- Eva Askebrand (f. 1965) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Ulrika Öhlund (f. 1963) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2014-12-03 |
|---|---|
| Bransch | Byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320) |
| Adress | Stubbvägen 10, 983 34, Malmberget Besök: Stubbvägen 10, Malmberget |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |