starkabolag.se

Aktiebolag Arvika

Arvika Rör och Grävarbeten AB

90 sökningar

Omsättning 2026

3,3 mkr

+12,5 %
Rörelsemarginal

13,4 %

+1,2 p.e.
Soliditet

40,3 %

−28,2 p.e.
Anställda

1

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2026-042025-042024-042023-042022-04
Omsättning3 2622 9003 1012 8272 831
Rörelseresultat438356245142333
Årets resultat158161171126172
Eget kapital331457422376375
Balansomslutning1 8611 0361 0951 1021 181
Anställda11111
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2026-042025-042024-042023-042022-04
Nettoomsättning3 2622 9003 1012 8272 831
Personalkostnader822725687665668
Av- och nedskrivningar13061809284
Övriga externa kostnader256167136121126
Övriga rörelseposter, netto−1 616−1 591−1 953−1 807−1 620
Rörelseresultat438356245142333
Ränteintäkter001——
Räntekostnader3010221713
Resultat efter finansiella poster408346225125319
Bokslutsdispositioner−209−142−935−103
Skatt4143453345
Årets resultat158161171126172

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2026-042025-042024-042023-042022-04
Anläggningstillgångar1 348605662741790
Varulager132528140
Kortfristiga fordringar151154227166107
Kassa och bank349252178181284
Omsättningstillgångar512432434361391
Summa tillgångar1 8611 0361 0951 1021 181
Aktiekapital100100100100100
Balanserat resultat73196151150103
Eget kapital331457422376375
Justerat eget kapital750710563509536
Obeskattade reserver528319177168203
Långfristiga skulder58953136242333
Kortfristiga skulder413207360316270
Summa eget kapital och skulder1 8611 0361 0951 1021 181
Ställda säkerheter00390434477

Verksamhet

Räkenskapsåret 2026 omsatte Arvika Rör och Grävarbeten AB 3,3 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 2,8 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 13,4 procent — en god nivå — medan soliditeten på 40,3 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 12 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Arvika.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolagets verksamhet ska vara att utföra rörarbeten inom VVS-branschen samt därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Arvika Rör och Grävarbeten AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Arvika Rör och Grävarbeten AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Arvika Rör och Grävarbeten AB (556743-6620)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Arvika Rör och Grävarbeten AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2007-11-21
Bransch Värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221)
Adress
Säterud Hagalund, 670 35, Gunnarskog
Besök: Sätered Hagalund, Gunnarskog
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad