Aktiebolag Arvidsjaur
Aros Buss i Västerås AB
168 sökningar
Omsättning 2025
165 tkr
+96,4 %Rörelsemarginal
85,5 %
+54,5 p.e.Soliditet
58,4 %
+2,3 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 165 | 84 | 0 | 1 844 | 6 377 | 6 228 | 6 390 |
| Rörelseresultat | 141 | 26 | −62 | 206 | 434 | 305 | 439 |
| Årets resultat | 175 | 39 | 129 | 384 | 374 | 212 | 167 |
| Eget kapital | 655 | 683 | 840 | 2 237 | 1 852 | 1 479 | 1 267 |
| Balansomslutning | 1 122 | 1 217 | 1 399 | 3 050 | 3 784 | 4 192 | 4 051 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 3 | 10 | 9 | 9 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-07 | 2024-07 | 2023-07 | 2022-07 | 2021-07 | 2020-07 | 2019-07 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 165 | 84 | 0 | 1 844 | 6 377 | 6 228 | 6 390 |
| Personalkostnader | 8 | 33 | 44 | 1 113 | 4 078 | 3 838 | 3 859 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 11 | 223 | 478 | 502 | 537 |
| Övriga externa kostnader | 16 | 25 | 62 | 553 | 1 715 | 1 815 | 1 849 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | 251 | 328 | 232 | 294 |
| Rörelseresultat | 141 | 26 | −62 | 206 | 434 | 305 | 439 |
| Ränteintäkter | 8 | 25 | 6 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 1 | 17 | 38 | 47 |
| Resultat efter finansiella poster | 149 | 51 | −56 | 205 | 417 | 266 | 391 |
| Bokslutsdispositioner | 75 | 0 | 226 | 279 | 60 | 6 | −175 |
| Skatt | 48 | 11 | 40 | 100 | 104 | 61 | 49 |
| Årets resultat | 175 | 39 | 129 | 384 | 374 | 212 | 167 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-07 | 2024-07 | 2023-07 | 2022-07 | 2021-07 | 2020-07 | 2019-07 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 36 | 966 | 1 675 | 2 131 |
| Kortfristiga fordringar | 312 | 400 | 407 | 0 | 1 177 | 1 255 | 1 272 |
| Kassa och bank | 810 | 817 | 992 | 3 014 | 1 641 | 1 262 | 648 |
| Omsättningstillgångar | 1 122 | 1 217 | 1 399 | 3 014 | 2 818 | 2 517 | 1 920 |
| Summa tillgångar | 1 122 | 1 217 | 1 399 | 3 050 | 3 784 | 4 192 | 4 051 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 430 | 594 | 661 | 1 803 | 1 428 | 1 217 | 1 050 |
| Eget kapital | 655 | 683 | 840 | 2 237 | 1 852 | 1 479 | 1 267 |
| Justerat eget kapital | 988 | 1 074 | 1 231 | 2 808 | 2 645 | 2 320 | 2 113 |
| Obeskattade reserver | 419 | 493 | 493 | 719 | 999 | 1 059 | 1 065 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 416 | 747 |
| Kortfristiga skulder | 48 | 41 | 66 | 94 | 933 | 1 238 | 972 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 122 | 1 217 | 1 399 | 3 050 | 3 784 | 4 192 | 4 051 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 917 | 1 158 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 231 granskade bolag ligger Aros Buss i Västerås AB bland de mindre aktörerna räknat på omsättning, med 165 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 85,5 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 58,4 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 96 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Arvidsjaur.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är buss- och taxiåkeri och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Mikael Skött (f. 1956) Verkställande direktör
Styrelse
- Mikael Skött (f. 1956) Styrelseledamot
- Mats Johansson (f. 1982) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2014-03-29 |
|---|---|
| Bransch | Icke-reguljär vägtransport, passagerartrafik (SNI 49320) |
| Adress | Nyg 40, 933 33, Arvidsjaur Besök: Nygatan 40, Arvidsjaur |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-8302999 |