Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Arnölack AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Arnölack AB ökade omsättningen med 44 procent senaste året. Medianen bland branschens 258 jämförbara bolag är 2 procent.
Rörelsemarginalen är 3,5 procent, mot branschmedianens 5,2 procent.
Soliditeten ligger på 30,7 procent — branschens median är 47,2 procent.
Bolaget har 9 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklar
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 209 | 236 | 11 % | |
| Värdeförändring | +65,0 % | 52 | 232 | 78 % |
| Tillväxt i omsättning | +44,4 % | 12 | 258 | 95 % |
| Rörelsemarginal | 3,5 % | 157 | 258 | 39 % |
| Avkastning på eget kapital | 38,6 % | 43 | 258 | 83 % |
| Soliditet | 30,7 % | 189 | 258 | 27 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 714 tkr | 124 | 258 | 52 % |
| Rörelseresultat per anställd | 61 tkr | 155 | 258 | 40 % |
| Nettoomsättning | 15 428 tkr | 97 | 258 | 62 % |
| Rörelseresultat | 547 tkr | 132 | 258 | 49 % |
| Antal anställda | 9 | 84 | 258 | 67 % |
Södermanlands län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 1 549 | 1 728 | 10 % | |
| Värdeförändring | +65,0 % | 231 | 1 711 | 86 % |
| Tillväxt i omsättning | +44,4 % | 106 | 1 893 | 94 % |
| Rörelsemarginal | 3,5 % | 1 073 | 1 892 | 43 % |
| Avkastning på eget kapital | 38,6 % | 362 | 1 893 | 81 % |
| Soliditet | 30,7 % | 1 365 | 1 893 | 28 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 714 tkr | 1 048 | 1 893 | 45 % |
| Rörelseresultat per anställd | 61 tkr | 1 080 | 1 893 | 43 % |
| Nettoomsättning | 15 428 tkr | 858 | 1 893 | 55 % |
| Rörelseresultat | 547 tkr | 1 017 | 1 893 | 46 % |
| Antal anställda | 9 | 695 | 1 893 | 63 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 70 455 | 78 068 | 10 % | |
| Värdeförändring | +65,0 % | 11 473 | 76 955 | 85 % |
| Tillväxt i omsättning | +44,4 % | 5 763 | 87 561 | 93 % |
| Rörelsemarginal | 3,5 % | 51 645 | 87 479 | 41 % |
| Avkastning på eget kapital | 38,6 % | 17 532 | 87 581 | 80 % |
| Soliditet | 30,7 % | 62 822 | 87 385 | 28 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 714 tkr | 49 616 | 87 582 | 43 % |
| Rörelseresultat per anställd | 61 tkr | 53 166 | 87 582 | 39 % |
| Nettoomsättning | 15 428 tkr | 45 056 | 87 582 | 49 % |
| Rörelseresultat | 547 tkr | 50 820 | 87 582 | 42 % |
| Antal anställda | 9 | 37 404 | 87 582 | 57 % |