Aktiebolag Gnosjö
Armeco AB
118 sökningar
Omsättning 2025
882 tkr
+10,7 %Rörelsemarginal
25,3 %
+8,3 p.e.Soliditet
91,6 %
−1,9 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 882 | 797 | 1 362 | 1 385 | 1 056 |
| Rörelseresultat | 223 | 135 | 670 | 542 | 289 |
| Årets resultat | 228 | 107 | 531 | 429 | 228 |
| Eget kapital | 2 594 | 2 666 | 2 809 | 2 528 | 2 224 |
| Balansomslutning | 2 831 | 2 849 | 3 202 | 2 993 | 2 580 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 882 | 797 | 1 362 | 1 385 | 1 056 |
| Personalkostnader | 566 | 538 | 509 | 684 | 761 |
| Övriga externa kostnader | 92 | 96 | 108 | 98 | 55 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | −28 | −75 | −61 | 49 |
| Rörelseresultat | 223 | 135 | 670 | 542 | 289 |
| Ränteintäkter | 53 | 1 | 1 | — | — |
| Räntekostnader | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 275 | 136 | 670 | 542 | 289 |
| Skatt | 48 | 28 | 140 | 113 | 61 |
| Årets resultat | 228 | 107 | 531 | 429 | 228 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 199 | 221 | 155 | 72 | 91 |
| Kassa och bank | 226 | 72 | 266 | 440 | 108 |
| Omsättningstillgångar | 2 831 | 2 849 | 3 202 | 2 993 | 2 580 |
| Summa tillgångar | 2 831 | 2 849 | 3 202 | 2 993 | 2 580 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 2 316 | 2 509 | 2 228 | 2 049 | 1 946 |
| Eget kapital | 2 594 | 2 666 | 2 809 | 2 528 | 2 224 |
| Justerat eget kapital | 2 594 | 2 666 | 2 809 | 2 528 | 2 224 |
| Kortfristiga skulder | 237 | 183 | 393 | 465 | 356 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 831 | 2 849 | 3 202 | 2 993 | 2 580 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Armeco AB 882 tusen kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 748 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 25,3 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 91,6 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 11 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Gnosjö.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska agera som konsult inom byggteknik och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Mats Kraft (f. 1964) Verkställande direktör
Styrelse
- Mats Kraft (f. 1964) Styrelseledamot
- Anna Kraft (f. 1975) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2011-04-11 |
|---|---|
| Bransch | Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121) |
| Adress | Nedre Golfvägen 8, 335 72, Hestra Besök: Nedre Golfvägen 8, Hestra |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-7175200 |