Aktiebolag Tranås
Arkon II AB
169 sökningar
Omsättning 2025
10,8 mkr
+18,4 %Rörelsemarginal
44,9 %
+4,2 p.e.Soliditet
22,9 %
+2,0 p.e.Anställda
2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 10 765 | 9 095 | 8 066 | 7 834 | 7 280 |
| Rörelseresultat | 4 833 | 3 699 | 2 406 | 2 059 | 1 737 |
| Årets resultat | 2 134 | 1 009 | 49 | 382 | 154 |
| Eget kapital | 15 759 | 13 625 | 12 616 | 7 566 | 7 184 |
| Balansomslutning | 104 322 | 104 155 | 88 120 | 70 803 | 61 125 |
| Anställda | 2 | 2 | 3 | 3 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 10 765 | 9 095 | 8 066 | 7 834 | 7 280 |
| Personalkostnader | 1 325 | 1 341 | 1 658 | 1 591 | 1 240 |
| Av- och nedskrivningar | 1 247 | 1 235 | 942 | 907 | 911 |
| Övriga externa kostnader | 3 365 | 3 043 | 3 061 | 3 298 | 3 424 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | 223 | — | — | — |
| Rörelseresultat | 4 833 | 3 699 | 2 406 | 2 059 | 1 737 |
| Ränteintäkter | 1 | 3 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 2 578 | 3 022 | 2 352 | 850 | 1 116 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 256 | 680 | 62 | 1 210 | 621 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 315 | 0 | −747 | −467 |
| Skatt | 122 | −15 | 13 | 81 | 0 |
| Årets resultat | 2 134 | 1 009 | 49 | 382 | 154 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 83 348 | 84 535 | 66 706 | 59 004 | 58 988 |
| Varulager | 17 449 | 17 449 | 20 285 | 10 498 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 65 | 178 | 185 | 165 | 297 |
| Kassa och bank | 3 460 | 1 993 | 944 | 1 136 | 1 840 |
| Omsättningstillgångar | 20 974 | 19 620 | 21 414 | 11 799 | 2 137 |
| Summa tillgångar | 104 322 | 104 155 | 88 120 | 70 803 | 61 125 |
| Aktiekapital | 1 500 | 1 500 | 1 500 | 1 500 | 1 500 |
| Balanserat resultat | 12 061 | 11 052 | 6 003 | 5 620 | 5 466 |
| Eget kapital | 15 759 | 13 625 | 12 616 | 7 566 | 7 184 |
| Justerat eget kapital | 23 901 | 21 767 | 21 009 | 15 959 | 14 983 |
| Obeskattade reserver | 10 255 | 10 255 | 10 570 | 10 570 | 9 823 |
| Långfristiga skulder | 63 300 | 64 844 | 56 498 | 46 635 | 38 874 |
| Kortfristiga skulder | 15 008 | 15 431 | 8 436 | 6 032 | 5 244 |
| Summa eget kapital och skulder | 104 322 | 104 155 | 88 120 | 70 803 | 61 125 |
| Ställda säkerheter | 70 017 | 70 017 | 60 943 | 60 943 | 58 567 |
| Ansvarsförbindelser | 5 000 | 5 000 | 5 000 | 0 | 0 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Arkon II AB 10,8 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 829 tusen kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 44,9 procent, och soliditeten var måttlig — 22,9 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 18 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Tranås.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva fastighetsförvaltning och konsultarbeten inom fastighetsbranschen.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Kjell Wennerlund (f. 1951) Verkställande direktör
Styrelse
- Kjell Wennerlund (f. 1951) Styrelseledamot
- Max Wennerlund (f. 1995) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Jan Wiss (f. 1969) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | W B Wennerlund Bygg AB (556476-8215) |
|---|---|
| Koncernmoder | W B Wennerlund Bygg AB (556476-8215) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1985-06-27 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201) |
| Adress | Östra Järnvägsgatan 14 BV, 573 33, Tranås Besök: Östra Järnvägsgatan 14 BV, Tranås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 0140-16260 |