Aktiebolag Västerås
Arinamium AB
19 sökningar
2,4 mkr
+13,8 %15,3 %
+11,5 p.e.26,8 %
+7,3 p.e.2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 382 | 2 094 | 2 380 | 2 261 | 231 |
| Rörelseresultat | 365 | 80 | 334 | 507 | 152 |
| Årets resultat | 212 | 63 | 192 | 301 | 90 |
| Eget kapital | 237 | 145 | 322 | 326 | 115 |
| Balansomslutning | 885 | 743 | 1 019 | 805 | 270 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 382 | 2 094 | 2 380 | 2 261 | 231 |
| Personalkostnader | 1 377 | 1 358 | 1 359 | 1 223 | 4 |
| Övriga externa kostnader | 611 | 657 | 712 | 510 | 75 |
| Övriga rörelseposter, netto | −29 | — | 25 | −21 | — |
| Rörelseresultat | 365 | 80 | 334 | 507 | 152 |
| Ränteintäkter | 0 | 2 | 1 | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 365 | 70 | 334 | 507 | 152 |
| Bokslutsdispositioner | −94 | 13 | −88 | −128 | −39 |
| Skatt | 58 | 21 | 54 | 79 | 24 |
| Årets resultat | 212 | 63 | 192 | 301 | 90 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 100 | 5 | 14 | 14 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 619 | 519 | 686 | 661 | 245 |
| Kassa och bank | 166 | 219 | 319 | 130 | 25 |
| Omsättningstillgångar | 785 | 738 | 1 006 | 791 | 270 |
| Summa tillgångar | 885 | 743 | 1 019 | 805 | 270 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 0 | 57 | 105 | 0 | 0 |
| Eget kapital | 237 | 145 | 322 | 326 | 115 |
| Justerat eget kapital | 503 | 336 | 524 | 458 | 145 |
| Obeskattade reserver | 335 | 240 | 254 | 166 | 38 |
| Långfristiga skulder | 11 | 0 | 0 | 0 | 5 |
| Kortfristiga skulder | 302 | 358 | 443 | 313 | 112 |
| Summa eget kapital och skulder | 885 | 743 | 1 019 | 805 | 270 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 11 751 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Arinamium AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 2,4 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 15,3 procent, och soliditeten var god — 26,8 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 14 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Västerås.
Konsultverksamhet inom infrastruktur och gruvnäring, investeringar och förvaltning av värdepapper, Tävling med hästar samt därmed tillhörande verksamhet.
Styrelse & ledning
- Gunnar Strand (f. 1971) Styrelseledamot
- Marina Hansen (f. 1978) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-10-01 |
|---|---|
| Bransch | Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121) |
| Adress | Kopparbergsvägen 45, 722 19, Västerås Besök: Kopparbergsvägen 45, Västerås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |