Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Arholma Nord Aktiebolag
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Arholma Nord Aktiebolag ökade omsättningen med 10 procent senaste året. Medianen bland branschens 723 jämförbara bolag är 3 procent.
Rörelsemarginalen är 0,8 procent, mot branschmedianens 3,5 procent.
Soliditeten ligger på 14,7 procent — branschens median är 31,5 procent.
Bolaget har 5 anställda; medianbolaget i branschen har 16.
Branschen: Hotellverksamhet med restaurangrörelse
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 531 | 546 | 3 % | |
| Värdeförändring | +42,0 % | 129 | 537 | 76 % |
| Tillväxt i omsättning | +10,1 % | 152 | 723 | 79 % |
| Rörelsemarginal | 0,8 % | 464 | 723 | 36 % |
| Avkastning på eget kapital | 15,1 % | 229 | 723 | 68 % |
| Soliditet | 14,7 % | 563 | 723 | 22 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 035 tkr | 632 | 723 | 13 % |
| Rörelseresultat per anställd | 8 tkr | 478 | 723 | 34 % |
| Nettoomsättning | 5 175 tkr | 674 | 723 | 7 % |
| Rörelseresultat | 42 tkr | 487 | 723 | 33 % |
| Antal anställda | 5 | 624 | 723 | 14 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 18 905 | 19 280 | 2 % | |
| Värdeförändring | +42,0 % | 4 965 | 18 929 | 74 % |
| Tillväxt i omsättning | +10,1 % | 8 279 | 24 720 | 67 % |
| Rörelsemarginal | 0,8 % | 17 836 | 24 687 | 28 % |
| Avkastning på eget kapital | 15,1 % | 12 977 | 24 728 | 48 % |
| Soliditet | 14,7 % | 21 296 | 24 711 | 14 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 035 tkr | 20 918 | 24 729 | 15 % |
| Rörelseresultat per anställd | 8 tkr | 18 262 | 24 729 | 26 % |
| Nettoomsättning | 5 175 tkr | 22 314 | 24 729 | 10 % |
| Rörelseresultat | 42 tkr | 18 534 | 24 729 | 25 % |
| Antal anställda | 5 | 17 185 | 24 729 | 31 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 69 259 | 70 454 | 2 % | |
| Värdeförändring | +42,0 % | 17 243 | 69 406 | 75 % |
| Tillväxt i omsättning | +10,1 % | 27 571 | 87 544 | 69 % |
| Rörelsemarginal | 0,8 % | 65 753 | 87 457 | 25 % |
| Avkastning på eget kapital | 15,1 % | 45 738 | 87 563 | 48 % |
| Soliditet | 14,7 % | 75 854 | 87 519 | 13 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 035 tkr | 75 900 | 87 564 | 13 % |
| Rörelseresultat per anställd | 8 tkr | 67 373 | 87 564 | 23 % |
| Nettoomsättning | 5 175 tkr | 78 331 | 87 564 | 11 % |
| Rörelseresultat | 42 tkr | 68 161 | 87 564 | 22 % |
| Antal anställda | 5 | 57 981 | 87 564 | 34 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .