Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Aremo Förvaltning AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Aremo Förvaltning AB ökade omsättningen med 22 procent senaste året. Medianen bland branschens 88 jämförbara bolag är 2 procent.
Rörelsemarginalen är 8,3 procent, mot branschmedianens 6,6 procent.
Soliditeten ligger på 4,1 procent — branschens median är 46,2 procent.
Bolaget har 11 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Annan rengöring
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 80 | 81 | 1 % | |
| Värdeförändring | +202,0 % | 3 | 80 | 96 % |
| Tillväxt i omsättning | +22,2 % | 19 | 88 | 78 % |
| Rörelsemarginal | 8,3 % | 38 | 88 | 57 % |
| Avkastning på eget kapital | 66,7 % | 5 | 88 | 94 % |
| Soliditet | 4,1 % | 88 | 88 | 0 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 268 tkr | 59 | 88 | 33 % |
| Rörelseresultat per anställd | 105 tkr | 41 | 88 | 53 % |
| Nettoomsättning | 13 951 tkr | 41 | 88 | 53 % |
| Rörelseresultat | 1 156 tkr | 35 | 88 | 60 % |
| Antal anställda | 11 | 30 | 88 | 66 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 20 911 | 21 786 | 4 % | |
| Värdeförändring | +202,0 % | 949 | 21 398 | 96 % |
| Tillväxt i omsättning | +22,2 % | 4 467 | 24 743 | 82 % |
| Rörelsemarginal | 8,3 % | 8 746 | 24 710 | 65 % |
| Avkastning på eget kapital | 66,7 % | 2 442 | 24 752 | 90 % |
| Soliditet | 4,1 % | 24 081 | 24 704 | 3 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 268 tkr | 18 430 | 24 753 | 26 % |
| Rörelseresultat per anställd | 105 tkr | 11 945 | 24 753 | 52 % |
| Nettoomsättning | 13 951 tkr | 14 548 | 24 753 | 41 % |
| Rörelseresultat | 1 156 tkr | 10 972 | 24 753 | 56 % |
| Antal anställda | 11 | 10 069 | 24 753 | 59 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 75 428 | 78 286 | 4 % | |
| Värdeförändring | +202,0 % | 2 663 | 77 169 | 97 % |
| Tillväxt i omsättning | +22,2 % | 14 046 | 87 562 | 84 % |
| Rörelsemarginal | 8,3 % | 31 508 | 87 475 | 64 % |
| Avkastning på eget kapital | 66,7 % | 6 123 | 87 581 | 93 % |
| Soliditet | 4,1 % | 85 735 | 87 381 | 2 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 268 tkr | 66 819 | 87 582 | 24 % |
| Rörelseresultat per anställd | 105 tkr | 43 560 | 87 582 | 50 % |
| Nettoomsättning | 13 951 tkr | 48 175 | 87 582 | 45 % |
| Rörelseresultat | 1 156 tkr | 37 781 | 87 582 | 57 % |
| Antal anställda | 11 | 31 600 | 87 582 | 64 % |