starkabolag.se

Aktiebolag Åre

Årehjärtat AB

100 sökningar

Omsättning 2025

2,6 mkr

−21,3 %
Rörelsemarginal

-1,7 %

+13,8 p.e.
Soliditet

8,6 %

−5,9 p.e.
Anställda

2

−33,3 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Omsättning2 5523 2414 0444 7913 807
Rörelseresultat−44−503−40522140
Årets resultat−95−465928090
Eget kapital52147612603573
Balansomslutning6041 0111 1031 7881 144
Anställda23333
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Nettoomsättning2 5523 2414 0444 7913 807
Personalkostnader1 4762 2562 3692 3321 994
Av- och nedskrivningar00025
Övriga externa kostnader1 3481 4451 5691 6051 868
Övriga rörelseposter, netto228−43−146−330200
Rörelseresultat−44−503−40522140
Ränteintäkter2011——
Räntekostnader53423410
Resultat efter finansiella poster−95−545−33518130
Bokslutsdispositioner08067−1470
Skatt00259140
Årets resultat−95−465928090

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Anläggningstillgångar00424244
Kortfristiga fordringar5718821 0341 501939
Kassa och bank3312927245161
Omsättningstillgångar6041 0111 0611 7461 100
Summa tillgångar6041 0111 1031 7881 144
Aktiekapital133133133133133
Balanserat resultat14479470190350
Eget kapital52147612603573
Justerat eget kapital52147676720573
Obeskattade reserver00801470
Långfristiga skulder32500018
Kortfristiga skulder2278644111 038553
Summa eget kapital och skulder6041 0111 1031 7881 144
Ställda säkerheter300300300300300

Verksamhet

Räkenskapsåret 2025 omsatte Årehjärtat AB 2,6 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 561 tusen kronor. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -1,7 procent, och soliditeten var låg — 8,6 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 21 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Åre.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Företaget ska bedriva reklam-, foto-, design- och webb- utvecklingsverksamhet inom reklambranschen. Företaget kommer även att vara verksamma inom utbildning, föreläsningar, produkt- utveckling samt guideverksamhet inom turist- och resebranschen.

Styrelse & ledning

Styrelse
Övriga befattningar
Företagsvärdering

Vad är Årehjärtat AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Årehjärtat AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Årehjärtat AB (556878-6692)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2011-12-27
Bransch Dataprogrammering (SNI 62100)
Adress
Årevägen 110, 837 52, Åre
Besök: Årevägen 110, Åre
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad