Aktiebolag Huddinge
ARDELS Mark & Bygg AB
12 sökningar
Omsättning 2025
1,7 mkr
−3,1 %Rörelsemarginal
16,5 %
+7,2 p.e.Soliditet
–
+63,2 p.e.Anställda
2
+100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 714 | 1 768 | 669 |
| Rörelseresultat | 283 | 164 | 167 |
| Årets resultat | 280 | 126 | 166 |
| Eget kapital | 391 | 167 | 191 |
| Balansomslutning | 295 | 241 | 359 |
| Anställda | 2 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 714 | 1 768 | 669 |
| Personalkostnader | 667 | 597 | 207 |
| Av- och nedskrivningar | 37 | 37 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 113 | 119 | 67 |
| Övriga rörelseposter, netto | −614 | −851 | −228 |
| Rörelseresultat | 283 | 164 | 167 |
| Räntekostnader | 3 | 5 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 280 | 159 | 166 |
| Skatt | 0 | 33 | 0 |
| Årets resultat | 280 | 126 | 166 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 111 | 148 | 185 |
| Kortfristiga fordringar | 54 | 35 | 131 |
| Kassa och bank | 130 | 58 | 43 |
| Omsättningstillgångar | 184 | 93 | 173 |
| Summa tillgångar | 295 | 241 | 359 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 86 | 16 | 0 |
| Eget kapital | 391 | 167 | 191 |
| Justerat eget kapital | 391 | 167 | 191 |
| Långfristiga skulder | −41 | 41 | 168 |
| Kortfristiga skulder | −55 | 33 | 0 |
| Summa eget kapital och skulder | 295 | 241 | 359 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 9 488 granskade bolag ligger ARDELS Mark & Bygg AB i den nedre halvan räknat på omsättning, med 1,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 3 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Huddinge.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Företaget ska bedriva bygg, snickeri och markarbeten åt privata och företags kunder.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Deniss Arins (f. 1987) Styrelseledamot
- Marek Liiver (f. 1997) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2023-05-22 |
|---|---|
| Bransch | Mark- och grundarbeten (SNI 43120) |
| Adress | Vidablicksvägen 11, 123 52, Farsta Besök: Vidablicksvägen 11, Farsta |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |