Aktiebolag Stockholm
Arcada Group AB
191 sökningar
Omsättning 2024
3,1 mkr
Rörelsemarginal
6,4 %
−57,2 p.e.Soliditet
18,5 %
−70,9 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 086 | 11 | 0 | 686 | 0 |
| Rörelseresultat | 198 | 7 | −8 | 492 | 1 |
| Årets resultat | 154 | 6 | −8 | 409 | −5 |
| Eget kapital | 213 | 59 | 193 | 346 | −63 |
| Balansomslutning | 1 154 | 66 | 282 | 439 | 261 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 086 | 11 | 0 | 686 | 0 |
| Personalkostnader | 801 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 |
| Övriga externa kostnader | 1 427 | 3 | 8 | 194 | 71 |
| Övriga rörelseposter, netto | −660 | −1 | — | — | — |
| Rörelseresultat | 198 | 7 | −8 | 492 | 1 |
| Räntekostnader | 4 | 1 | 0 | 6 | 7 |
| Resultat efter finansiella poster | 194 | 6 | −8 | 486 | −5 |
| Skatt | 40 | 0 | 0 | 77 | 0 |
| Årets resultat | 154 | 6 | −8 | 409 | −5 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 150 | 0 | 0 | 0 | 235 |
| Kortfristiga fordringar | 942 | 65 | 162 | 307 | 20 |
| Kassa och bank | 62 | 1 | 120 | 132 | 6 |
| Omsättningstillgångar | 1 004 | 66 | 282 | 439 | 26 |
| Summa tillgångar | 1 154 | 66 | 282 | 439 | 261 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 9 | 3 | 151 | −113 | −108 |
| Eget kapital | 213 | 59 | 193 | 346 | −63 |
| Justerat eget kapital | 213 | 59 | 193 | 346 | −63 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 310 |
| Kortfristiga skulder | 941 | 7 | 89 | 93 | 14 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 154 | 66 | 282 | 439 | 261 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2024 omsatte Arcada Group AB 3,1 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,4 miljoner kronor. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 6,4 procent, och soliditeten var måttlig — 18,5 procent. Sätet finns i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva byggverksamhet, import och export av byggvaror, uthyrning av personal, uthyrning av bilar, konsultverksamhet inom bemanning och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Ali Gültekin (f. 1984) Styrelseledamot
- Goran Grbic (f. 1984) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2012-01-02 |
|---|---|
| Bransch | Lokalvård (SNI 81210) |
| Adress | Olbergavägen 15, 734 92, Hallstahammar Besök: Olbergavägen 15, Hallstahammar |
| F-skatt | Ej registrerad |
| Moms | Registrerad |