Aktiebolag Västerås
Årbylund Fastighet AB
126 sökningar
Omsättning 2025
0 tkr
Rörelsemarginal
–
Soliditet
49,7 %
−0,0 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 50 | 600 | 264 | 248 |
| Rörelseresultat | 17 | −11 | −89 | −145 | −101 | 440 | 126 | 109 |
| Årets resultat | −43 | −101 | −180 | −193 | −131 | 314 | 70 | 60 |
| Eget kapital | 1 318 | 1 361 | 1 463 | 1 642 | 1 835 | 1 966 | 1 652 | 1 581 |
| Balansomslutning | 2 654 | 2 739 | 2 921 | 3 115 | 3 373 | 3 642 | 4 110 | 4 036 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 50 | 600 | 264 | 248 |
| Av- och nedskrivningar | 67 | 67 | 67 | 67 | 67 | 67 | 67 | 67 |
| Övriga externa kostnader | 130 | 79 | 83 | 79 | 84 | 72 | 71 | 59 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | — | — | −21 | — | −13 |
| Rörelseresultat | 17 | −11 | −89 | −145 | −101 | 440 | 126 | 109 |
| Ränteintäkter | 1 | 0 | 2 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 61 | 91 | 92 | 47 | 30 | 40 | 36 | 32 |
| Resultat efter finansiella poster | −43 | −101 | −180 | −193 | −131 | 400 | 90 | 78 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 86 | 19 | 17 |
| Årets resultat | −43 | −101 | −180 | −193 | −131 | 314 | 70 | 60 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 593 | 1 659 | 1 726 | 1 793 | 1 860 | 1 927 | 1 994 | 2 061 |
| Kortfristiga fordringar | 1 051 | 1 064 | 1 042 | 1 135 | 1 136 | 1 134 | 1 951 | 1 908 |
| Kassa och bank | 10 | 16 | 153 | 187 | 377 | 581 | 166 | 67 |
| Omsättningstillgångar | 1 061 | 1 080 | 1 195 | 1 322 | 1 513 | 1 715 | 2 116 | 1 975 |
| Summa tillgångar | 2 654 | 2 739 | 2 921 | 3 115 | 3 373 | 3 642 | 4 110 | 4 036 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 1 241 | 1 342 | 1 523 | 1 715 | 1 846 | 1 532 | 1 462 | 1 401 |
| Eget kapital | 1 318 | 1 361 | 1 463 | 1 642 | 1 835 | 1 966 | 1 652 | 1 581 |
| Justerat eget kapital | 1 318 | 1 361 | 1 463 | 1 642 | 1 835 | 1 966 | 1 652 | 1 581 |
| Långfristiga skulder | 1 300 | 1 352 | 1 352 | 1 406 | 1 459 | 1 512 | 2 325 | 2 378 |
| Kortfristiga skulder | 36 | 26 | 106 | 67 | 79 | 164 | 133 | 77 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 654 | 2 739 | 2 921 | 3 115 | 3 373 | 3 642 | 4 110 | 4 036 |
| Ställda säkerheter | 2 100 | 2 100 | 2 100 | 2 100 | 2 100 | 2 100 | 2 100 | 2 100 |
Verksamhet
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är att utföra arbeten inom ventilationsbranschen, fastighetsskötsel, äga och förvalta fastigheter samt äga och förvalta värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Stefan Sandqvist (f. 1974) Verkställande direktör
Styrelse
- Stefan Sandqvist (f. 1974) Ordförande, Styrelseledamot
- Marcus Lindström (f. 1981) Styrelseledamot
- Niclas Sandqvist (f. 1997) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | Luftslussen AB (559136-7072) |
|---|---|
| Koncernmoder | Luftkudden AB (559311-1320) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1969-02-10 |
|---|---|
| Bransch | Takarbeten av plåt (SNI 43411) |
| Adress | Hjortrongatan 4, 722 23, Västerås Besök: Hjortrongatan 4, Västerås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 021-186440 |