Aktiebolag Södertälje
AppVVS AB
59 sökningar
Omsättning 2026
17 mkr
−7,6 %Rörelsemarginal
7,4 %
+2,9 p.e.Soliditet
59,4 %
+3,8 p.e.Anställda
7
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2026-07 | 2025-07 | 2024-07 | 2023-07 | 2022-07 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 17 002 | 18 402 | 18 119 | 21 226 | 8 327 |
| Rörelseresultat | 1 254 | 826 | −194 | 2 086 | 919 |
| Årets resultat | 577 | 527 | −17 | 1 224 | 540 |
| Eget kapital | 1 242 | 1 166 | 639 | 1 406 | 782 |
| Balansomslutning | 3 809 | 3 361 | 3 799 | 3 877 | 3 230 |
| Anställda | 7 | 7 | 8 | 9 | 5 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-07 | 2025-07 | 2024-07 | 2023-07 | 2022-07 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 17 002 | 18 402 | 18 119 | 21 226 | 8 327 |
| Personalkostnader | 5 034 | 4 956 | 5 483 | 5 667 | 2 036 |
| Av- och nedskrivningar | 31 | 6 | 35 | 35 | 28 |
| Övriga externa kostnader | 1 825 | 1 396 | 2 283 | 1 938 | 802 |
| Övriga rörelseposter, netto | −8 858 | −11 218 | −10 512 | −11 500 | −4 542 |
| Rörelseresultat | 1 254 | 826 | −194 | 2 086 | 919 |
| Ränteintäkter | 3 | 2 | 50 | — | — |
| Räntekostnader | 11 | 22 | 13 | 6 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 245 | 806 | −157 | 2 081 | 917 |
| Bokslutsdispositioner | −400 | −169 | 146 | −533 | −233 |
| Skatt | 268 | 110 | 6 | 324 | 144 |
| Årets resultat | 577 | 527 | −17 | 1 224 | 540 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-07 | 2025-07 | 2024-07 | 2023-07 | 2022-07 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 104 | 13 | 75 | 110 | 113 |
| Kortfristiga fordringar | 1 524 | 3 125 | 3 045 | 2 914 | 1 776 |
| Kassa och bank | 2 181 | 223 | 679 | 853 | 1 341 |
| Omsättningstillgångar | 3 706 | 3 348 | 3 723 | 3 767 | 3 117 |
| Summa tillgångar | 3 809 | 3 361 | 3 799 | 3 877 | 3 230 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 640 | 614 | 631 | 157 | 217 |
| Eget kapital | 1 242 | 1 166 | 639 | 1 406 | 782 |
| Justerat eget kapital | 2 261 | 1 867 | 1 206 | 2 089 | 1 042 |
| Obeskattade reserver | 1 283 | 883 | 714 | 860 | 327 |
| Långfristiga skulder | 9 | 9 | 90 | 126 | 148 |
| Kortfristiga skulder | 1 275 | 1 303 | 2 356 | 1 485 | 1 973 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 809 | 3 361 | 3 799 | 3 877 | 3 230 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2026 omsatte AppVVS AB 17 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 2,8 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 7,4 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 59,4 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 8 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 7 personer, med säte i Södertälje.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva VVS verksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Apostol Bali (f. 1985) Ordförande, Styrelseledamot
- Mikel Xhika (f. 1992) Styrelseledamot
- Nertila Bali (f. 1992) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Joakim Nyman (f. 1984) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-02-17 |
|---|---|
| Bransch | Värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221) |
| Adress | Gamla Huddingevägen 447, 125 42, Älvsjö Besök: Gamla Huddingevägen 447, Älvsjö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |