Aktiebolag Stockholm
Appease AB
50 sökningar
Hitta dina nästa kunder bland Sveriges alla företag →
1,7 mkr
+7,5 %23,7 %
+18,4 p.e.50,5 %
+26,8 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 651 | 1 536 | 1 398 | 1 513 | 1 362 |
| Rörelseresultat | 392 | 82 | 182 | 339 | 451 |
| Årets resultat | 298 | 92 | 123 | 276 | 355 |
| Eget kapital | 349 | 142 | 173 | 338 | 412 |
| Balansomslutning | 691 | 598 | 555 | 463 | 700 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 651 | 1 536 | 1 398 | 1 513 | 1 362 |
| Personalkostnader | 952 | 1 063 | 885 | 0 | 702 |
| Övriga externa kostnader | 307 | 413 | 332 | 825 | 206 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | 22 | — | −349 | — |
| Rörelseresultat | 392 | 82 | 182 | 339 | 451 |
| Ränteintäkter | 1 | 32 | 1 | — | — |
| Räntekostnader | 2 | 11 | 9 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 391 | 103 | 174 | 338 | 451 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 15 | 0 |
| Skatt | 93 | 11 | 50 | 77 | 97 |
| Årets resultat | 298 | 92 | 123 | 276 | 355 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 118 | 70 | 111 | 31 | 31 |
| Kortfristiga fordringar | 434 | 528 | 444 | 435 | 363 |
| Kassa och bank | 139 | 0 | 0 | −3 | 306 |
| Omsättningstillgångar | 573 | 528 | 444 | 432 | 669 |
| Summa tillgångar | 691 | 598 | 555 | 463 | 700 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 | 0 | 0 | 12 | 7 |
| Eget kapital | 349 | 142 | 173 | 338 | 412 |
| Justerat eget kapital | 349 | 142 | 173 | 338 | 424 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 15 |
| Avsättningar | 118 | 70 | 111 | 39 | 38 |
| Långfristiga skulder | 0 | 180 | 114 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 224 | 206 | 157 | 86 | 235 |
| Summa eget kapital och skulder | 691 | 598 | 555 | 463 | 700 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Appease AB 1,7 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 926 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 23,7 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 50,5 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 7 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Stockholm.
Bolaget ska bedriva utbildning och konsulttjänster inom IT, management och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Pernilla Uhlin (f. 1973) Styrelseledamot
- Kerstin Uhlin (f. 1949) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-03-04 |
|---|---|
| Bransch | Datakonsultverksamhet (SNI 62201) |
| Adress | Midskeppsgatan 19, 120 66, Stockholm Besök: Midskeppsgatan 19, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |