Aktiebolag Mölndal
APNC Sweden AB
19 sökningar
11,1 mkr
+60,4 %5,5 %
−3,3 p.e.25,6 %
+2,9 p.e.11
+10,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 11 100 | 6 919 | 786 |
| Rörelseresultat | 614 | 610 | 168 |
| Årets resultat | 460 | 343 | 132 |
| Eget kapital | 1 111 | 881 | 157 |
| Balansomslutning | 4 346 | 3 887 | 245 |
| Anställda | 11 | 10 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12* | 2023-04* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 11 100 | 6 919 | 786 |
| Personalkostnader | 8 356 | 5 001 | 442 |
| Av- och nedskrivningar | 23 | 12 | 5 |
| Övriga externa kostnader | 2 107 | 1 295 | 172 |
| Rörelseresultat | 614 | 610 | 168 |
| Räntekostnader | 3 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 612 | 609 | 168 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −164 | 0 |
| Skatt | 151 | 102 | 36 |
| Årets resultat | 460 | 343 | 132 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12* | 2023-04* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 69 | 92 | 15 |
| Kortfristiga fordringar | 2 203 | 1 369 | 72 |
| Kassa och bank | 2 074 | 2 426 | 158 |
| Omsättningstillgångar | 4 277 | 3 795 | 230 |
| Summa tillgångar | 4 346 | 3 887 | 245 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 626 | 513 | 0 |
| Eget kapital | 1 111 | 881 | 157 |
| Justerat eget kapital | 1 241 | 1 011 | 157 |
| Obeskattade reserver | 164 | 164 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 3 071 | 2 842 | 88 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 346 | 3 887 | 245 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 1 422 granskade bolag ligger APNC Sweden AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 11,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 5,5 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 25,6 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 60 procent. Bolaget sysselsatte 11 personer och har sitt säte i Mölndal.
Bolaget skall bedriva statistisk konsultverksamhet huvudsakligen inom medicinsk och medicinteknisk forskning, samt äga och förvalta värdepapper och immateriella rättigheter. Vidare skall bolaget bedriva konsultativa tjänster inom IT, och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Aldina Pivodic (f. 1978) Verkställande direktör
- Björn Larsson (f. 1965) Ordförande, Styrelseledamot
- Rebecka Vilhelmsson (f. 1978) Styrelseledamot
- Philip Nilsson (f. 1979) Styrelseledamot
- Aldina Pivodic (f. 1978) Styrelseledamot
- Jonas Daniel Karmebäck (f. 1980) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-12-06 |
|---|---|
| Bransch | Datainfrastruktur, databehandling, hosting o.d. (SNI 63100) |
| Adress | Splintvedsgatan 49, 431 51, Mölndal Besök: Splintvedsgatan 49, Mölndal |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |