Aktiebolag Ronneby
Anvani Sweden AB
175 sökningar
Omsättning 2024
158 tkr
−81,5 %Rörelsemarginal
100,0 %
+0,1 p.e.Soliditet
94,4 %
+10,5 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 158 | 853 | 65 | 150 | 132 | 404 | 253 |
| Rörelseresultat | 158 | 852 | 83 | 93 | 47 | 52 | −162 |
| Årets resultat | 6 | 560 | 83 | 91 | 901 | −780 | −164 |
| Eget kapital | 272 | 566 | 206 | 123 | 31 | −870 | −90 |
| Balansomslutning | 288 | 674 | 235 | 172 | 79 | 95 | 841 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 158 | 853 | 65 | 150 | 132 | 404 | 253 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 44 | 68 | 320 | 381 |
| Övriga externa kostnader | 0 | 1 | 0 | 13 | 17 | 33 | 21 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | 18 | — | — | — | −13 |
| Rörelseresultat | 158 | 852 | 83 | 93 | 47 | 52 | −162 |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 158 | 852 | 83 | 91 | 901 | −780 | −164 |
| Bokslutsdispositioner | −150 | −281 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 2 | 11 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 6 | 560 | 83 | 91 | 901 | −780 | −164 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 830 |
| Kortfristiga fordringar | 288 | 674 | 235 | 172 | 79 | 95 | 11 |
| Omsättningstillgångar | 288 | 674 | 235 | 172 | 79 | 95 | 11 |
| Summa tillgångar | 288 | 674 | 235 | 172 | 79 | 95 | 841 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 566 | 106 | 23 | −68 | −970 | −190 | −26 |
| Eget kapital | 272 | 566 | 206 | 123 | 31 | −870 | −90 |
| Justerat eget kapital | 272 | 566 | 206 | 123 | 31 | −870 | −90 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 13 | 2 | 2 | 0 | 74 |
| Kortfristiga skulder | 16 | 108 | 16 | 47 | 46 | 965 | 857 |
| Summa eget kapital och skulder | 288 | 674 | 235 | 172 | 79 | 95 | 841 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 337 granskade bolag ligger Anvani Sweden AB bland de mindre aktörerna räknat på omsättning, med 158 tusen kronor för räkenskapsåret 2024. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 100,0 procent, och soliditeten var hög — 94,4 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 81 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Ronneby.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva handel med och tillverkning av press- och formverktyg till industrin, handel med fordon såsom båtar, bilar, motorcyklar och husvagnar samt maskiner och inventarier för verks- tadsindustrin ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Anders Roos (f. 1960) Styrelseledamot
- Anna Roos (f. 1973) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | Anvani AB (559237-3871) |
|---|---|
| Koncernmoder | Anvani AB (559237-3871) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2004-02-19 |
|---|---|
| Bransch | Tillverkning av verktyg och redskap (SNI 25630) |
| Adress | Gröningegårdsvägen 15, 372 95, Johannishus Besök: Gröningegårdsvägen 15, Johannishus |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |