starkabolag.se

Aktiebolag Uddevalla

Antech Consulting AB

85 sökningar

Omsättning 2025

2,6 mkr

+27,7 %
Rörelsemarginal

4,8 %

+19,5 p.e.
Soliditet

29,6 %

+11,1 p.e.
Anställda

1

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-082024-082023-082022-082021-08
Omsättning2 5792 0202 0614 3922 601
Rörelseresultat123−297−49074116
Årets resultat68−349−527346
Eget kapital275207206233230
Balansomslutning9301 1201 1731 248702
Anställda11121
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-082024-082023-082022-082021-08
Nettoomsättning2 5792 0202 0614 3922 601
Personalkostnader6598341 0321 606989
Av- och nedskrivningar24242400
Övriga externa kostnader1 2081 0261 3842 1461 182
Övriga rörelseposter, netto−565−433−111−566−314
Rörelseresultat123−297−49074116
Ränteintäkter030——
Räntekostnader5655383028
Resultat efter finansiella poster68−349−5274488
Skatt0004142
Årets resultat68−349−527346

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-082024-082023-082022-082021-08
Anläggningstillgångar4872961200
Varulager549797922544394
Kortfristiga fordringar333251155584308
Omsättningstillgångar8821 0481 0771 128702
Summa tillgångar9301 1201 1731 248702
Aktiekapital100100100100100
Balanserat resultat10710613313084
Eget kapital275207206233230
Justerat eget kapital275207206233230
Långfristiga skulder519728790824333
Kortfristiga skulder136185177191139
Summa eget kapital och skulder9301 1201 1731 248702
Ställda säkerheter250250250250250
Ansvarsförbindelser9109105606060

Verksamhet

Räkenskapsåret 2025 omsatte Antech Consulting AB 2,6 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 459 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 4,8 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 29,6 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 28 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Uddevalla.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att utföra tekniska konsultationer och projektledning inom flygindustrin och Försvarets Materielverk, förvaltning av fastigheter, försäljning av klockor, försäljning av presentartiklar och hygienartiklar samt därmed förenliga verksamheter.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Antech Consulting AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Antech Consulting AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Antech Consulting AB (556757-2416)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2008-04-29
Bransch Övrig teknisk konsultverksamhet (SNI 71129)
Adress
Viktoriagatan 12A, Lgh 1201, 411 25, Göteborg
Besök: Viktoriagatan 12 A LGH 1201, Göteborg
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad
Telefon070-9393923