Aktiebolag Lund
anscode AB
22 sökningar
1,4 mkr
−9,4 %40,4 %
−2,0 p.e.63,4 %
+9,0 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 382 | 1 525 | 1 465 | 0 |
| Rörelseresultat | 558 | 647 | 593 | −4 |
| Årets resultat | 443 | 516 | 473 | −4 |
| Eget kapital | 645 | 542 | 494 | 21 |
| Balansomslutning | 1 017 | 996 | 796 | 21 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 382 | 1 525 | 1 465 | 0 |
| Personalkostnader | 786 | 812 | 808 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 34 | 65 | 62 | 4 |
| Rörelseresultat | 558 | 647 | 593 | −4 |
| Ränteintäkter | 0 | 3 | 4 | — |
| Räntekostnader | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 558 | 650 | 597 | −4 |
| Skatt | 115 | 134 | 124 | 0 |
| Årets resultat | 443 | 516 | 473 | −4 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 211 | 90 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 437 | 439 | 318 | 0 |
| Kassa och bank | 369 | 467 | 478 | 21 |
| Omsättningstillgångar | 806 | 906 | 796 | 21 |
| Summa tillgångar | 1 017 | 996 | 796 | 21 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 177 | 1 | −4 | 0 |
| Eget kapital | 645 | 542 | 494 | 21 |
| Justerat eget kapital | 645 | 542 | 494 | 21 |
| Kortfristiga skulder | 372 | 454 | 302 | 0 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 017 | 996 | 796 | 21 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 19 606 granskade bolag ligger anscode AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 1,4 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 40,4 procent, och soliditeten var hög — 63,4 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 9 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Lund.
Företaget ska bedriva konsultverksamhet inom it.
Styrelse & ledning
- Andreas Stigertsson Nyström (f. 1990) Styrelseledamot
- Peter Follin (f. 1984) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-05-31 |
|---|---|
| Bransch | Dataprogrammering (SNI 62100) |
| Adress | Gulsångarvägen 3, 247 35, Södra Sandby Besök: Gulsångarvägen 3, Södra Sandby |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |