Aktiebolag Umeå
Anna-Märtas Hårdesign AB
136 sökningar
3 mkr
−7,4 %9,4 %
+5,4 p.e.50,7 %
+7,1 p.e.4
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 991 | 3 231 | 3 253 | 3 343 | 2 961 | 3 986 | 4 293 |
| Rörelseresultat | 280 | 128 | 253 | 119 | 112 | 75 | 199 |
| Årets resultat | 215 | 94 | 186 | 127 | 111 | 100 | 127 |
| Eget kapital | 645 | 506 | 612 | 626 | 499 | 388 | 388 |
| Balansomslutning | 1 272 | 1 160 | 1 319 | 1 377 | 1 414 | 1 498 | 1 320 |
| Anställda | 4 | 4 | 4 | 5 | 7 | 7 | 6 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 991 | 3 231 | 3 253 | 3 343 | 2 961 | 3 986 | 4 293 |
| Personalkostnader | 1 807 | 1 992 | 1 932 | 2 272 | 2 382 | 2 805 | 2 876 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 12 | 13 | 13 | 13 | 16 | 24 |
| Övriga externa kostnader | 715 | 716 | 676 | 660 | 654 | 678 | 737 |
| Övriga rörelseposter, netto | −189 | −383 | −379 | −279 | 200 | −412 | −457 |
| Rörelseresultat | 280 | 128 | 253 | 119 | 112 | 75 | 199 |
| Räntekostnader | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 280 | 128 | 246 | 158 | 141 | 90 | 198 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 47 | −21 |
| Skatt | 65 | 34 | 61 | 30 | 29 | 37 | 50 |
| Årets resultat | 215 | 94 | 186 | 127 | 111 | 100 | 127 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 445 | 585 | 557 | 457 | 327 | 275 | 584 |
| Varulager | 183 | 186 | 208 | 184 | 165 | 190 | 219 |
| Kortfristiga fordringar | 132 | 93 | 77 | 91 | 479 | 146 | 215 |
| Kassa och bank | 512 | 296 | 477 | 645 | 443 | 888 | 302 |
| Omsättningstillgångar | 827 | 576 | 763 | 920 | 1 087 | 1 223 | 736 |
| Summa tillgångar | 1 272 | 1 160 | 1 319 | 1 377 | 1 414 | 1 498 | 1 320 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 330 | 312 | 326 | 399 | 288 | 188 | 161 |
| Eget kapital | 645 | 506 | 612 | 626 | 499 | 388 | 388 |
| Justerat eget kapital | 645 | 506 | 612 | 626 | 499 | 388 | 425 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 47 |
| Kortfristiga skulder | 627 | 654 | 707 | 751 | 915 | 1 110 | 885 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 272 | 1 160 | 1 319 | 1 377 | 1 414 | 1 498 | 1 320 |
| Ställda säkerheter | 400 | 400 | 400 | 400 | 400 | 400 | 400 |
Verksamhet
Mätt mot de 4 984 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Anna-Märtas Hårdesign AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 9,4 procent — en god nivå — medan soliditeten på 50,7 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 7 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 4 personer, med säte i Umeå.
Bolaget skall bedriva frisersalong, försäljning av hårvårdsprodukter samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Evelina Söderström (f. 1981) Verkställande direktör
- Evelina Söderström (f. 1981) Ordförande, Styrelseledamot
- Charlotte Edén (f. 1981) Styrelseledamot
- Peter Edén (f. 1979) Styrelsesuppleant
- Jimmy Söderström (f. 1978) Styrelsesuppleant
- Marcus Holmberg (f. 1977) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2008-12-10 |
|---|---|
| Bransch | Frisörer och barberare (SNI 96210) |
| Adress | Renmarkstorget 10, 903 26, Umeå Besök: Renmarkstorget 10, Umeå |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |