Aktiebolag Norrköping
Anitas Pizzeria AB
69 sökningar
4 mkr
+3,6 %2,7 %
−7,6 p.e.81,0 %
−3,1 p.e.4
+33,3 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 005 | 3 867 | 3 996 | 682 | 0 |
| Rörelseresultat | 110 | 401 | 882 | 262 | 0 |
| Årets resultat | 83 | 315 | 700 | 208 | 0 |
| Eget kapital | 1 331 | 1 248 | 933 | 233 | 25 |
| Balansomslutning | 1 644 | 1 485 | 1 174 | 619 | 25 |
| Anställda | 4 | 3 | 3 | 1 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 005 | 3 867 | 3 996 | 682 | 0 |
| Personalkostnader | 1 844 | 1 610 | 1 370 | 155 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 41 | 41 | 40 | 7 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 830 | 623 | 508 | 57 | 0 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 180 | −1 192 | −1 196 | −201 | — |
| Rörelseresultat | 110 | 401 | 882 | 262 | 0 |
| Räntekostnader | 3 | 2 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 108 | 399 | 882 | 262 | 0 |
| Skatt | 24 | 84 | 183 | 54 | 0 |
| Årets resultat | 83 | 315 | 700 | 208 | 0 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06* |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 801 | 842 | 153 | 193 | 0 |
| Varulager | 84 | 77 | 75 | 53 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 302 | 164 | 560 | 83 | 0 |
| Kassa och bank | 457 | 402 | 386 | 290 | 25 |
| Omsättningstillgångar | 843 | 643 | 1 021 | 426 | 25 |
| Summa tillgångar | 1 644 | 1 485 | 1 174 | 619 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 1 223 | 908 | 208 | 0 | 0 |
| Eget kapital | 1 331 | 1 248 | 933 | 233 | 25 |
| Justerat eget kapital | 1 331 | 1 248 | 933 | 233 | 25 |
| Långfristiga skulder | 79 | 111 | 16 | 240 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 234 | 126 | 225 | 146 | 0 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 644 | 1 485 | 1 174 | 619 | 25 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 18 527 granskade bolag ligger Anitas Pizzeria AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 4 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 2,7 procent, och soliditeten var hög — 81,0 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 4 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 4 personer, med säte i Norrköping.
Bolaget ska bedriva restaurangverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Youssef Chamoun (f. 1982) Styrelseledamot
- Shermin Behno (f. 1988) Styrelsesuppleant
- Resul Hamurcu (f. 1982) Revisor
Koncern
| Moderbolag | P6 Holding AB (559432-9475) |
|---|---|
| Koncernmoder | P6 Holding AB (559432-9475) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-04-16 |
|---|---|
| Bransch | Restaurangverksamhet (SNI 56110) |
| Adress | Stationsvägen 28, 617 32, Skärblacka Besök: Stationsvägen 28, Skärblacka |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |