Aktiebolag Bjurholm
Angsjöns Camping & Konferens AB
178 sökningar
Omsättning 2024
4,3 mkr
−2,2 %Rörelsemarginal
11,7 %
−11,5 p.e.Soliditet
40,8 %
+1,6 p.e.Anställda
2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 302 | 4 399 | 2 975 | 2 668 | 1 485 | 2 108 | 1 357 |
| Rörelseresultat | 503 | 1 022 | 641 | 902 | 348 | 300 | −109 |
| Årets resultat | 264 | 632 | 365 | 491 | 170 | 227 | −200 |
| Eget kapital | 1 924 | 1 775 | 1 304 | 939 | 448 | 428 | 201 |
| Balansomslutning | 4 717 | 4 532 | 4 034 | 3 603 | 2 978 | 2 522 | 2 264 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 302 | 4 399 | 2 975 | 2 668 | 1 485 | 2 108 | 1 357 |
| Personalkostnader | 615 | 547 | 591 | 351 | 379 | 341 | 302 |
| Av- och nedskrivningar | 347 | 307 | 307 | 237 | 158 | 134 | 39 |
| Övriga externa kostnader | 1 889 | 2 008 | 1 535 | 1 355 | 1 162 | 1 194 | 970 |
| Övriga rörelseposter, netto | −948 | −515 | 99 | 177 | 562 | −139 | −155 |
| Rörelseresultat | 503 | 1 022 | 641 | 902 | 348 | 300 | −109 |
| Ränteintäkter | 1 | 0 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 168 | 124 | 81 | 84 | 53 | 64 | 92 |
| Resultat efter finansiella poster | 335 | 898 | 561 | 819 | 295 | 236 | −200 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −100 | −100 | −200 | −74 | 0 | 0 |
| Skatt | 72 | 166 | 96 | 128 | 52 | 9 | 0 |
| Årets resultat | 264 | 632 | 365 | 491 | 170 | 227 | −200 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 958 | 2 961 | 3 082 | 2 814 | 2 391 | 2 158 | 2 161 |
| Varulager | 30 | 33 | 31 | 29 | 31 | 63 | 86 |
| Kortfristiga fordringar | 273 | 70 | 93 | 97 | 146 | 115 | 14 |
| Kassa och bank | 1 456 | 1 468 | 828 | 664 | 409 | 186 | 4 |
| Omsättningstillgångar | 1 759 | 1 571 | 952 | 790 | 586 | 363 | 104 |
| Summa tillgångar | 4 717 | 4 532 | 4 034 | 3 603 | 2 978 | 2 522 | 2 264 |
| Aktiekapital | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 |
| Balanserat resultat | 1 460 | 943 | 739 | 248 | 228 | 1 | 51 |
| Eget kapital | 1 924 | 1 775 | 1 304 | 939 | 448 | 428 | 201 |
| Justerat eget kapital | 2 300 | 2 151 | 1 601 | 1 157 | 507 | 428 | 201 |
| Obeskattade reserver | 474 | 474 | 374 | 274 | 74 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 1 904 | 2 004 | 1 937 | 2 039 | 2 120 | 1 824 | 1 828 |
| Kortfristiga skulder | 415 | 279 | 419 | 351 | 336 | 270 | 235 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 717 | 4 532 | 4 034 | 3 603 | 2 978 | 2 522 | 2 264 |
Verksamhet
Mätt mot de 451 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Angsjöns Camping & Konferens AB över mittlinjen sett till omsättning, med 4,3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på 11,7 procent — en god nivå — medan soliditeten på 40,8 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 2 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Bjurholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
aktiebolaget ska bedriva campingverksamhet, konferensverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Fahd Al-Saed (f. 1972) Styrelseledamot
- Ausra Al-Saed (f. 1975) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2012-09-26 |
|---|---|
| Bransch | Campingplatsverksamhet (SNI 55300) |
| Adress | Balsjö 111, 916 92, Bjurholm Besök: Balsjö 111, Bjurholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 0932-10510 |