Aktiebolag Jönköping
Ängsholm Smide AB
113 sökningar
Omsättning 2025
397 tkr
+71,1 %Rörelsemarginal
-54,2 %
+54,5 p.e.Soliditet
65,4 %
−0,7 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 397 | 232 | 74 | 356 | 370 | 684 | 651 | 493 |
| Rörelseresultat | −215 | −252 | −288 | −205 | −174 | 41 | −86 | −76 |
| Årets resultat | −214 | −375 | 889 | 1 365 | 0 | 270 | 1 661 | 312 |
| Eget kapital | 6 036 | 6 250 | 6 624 | 5 735 | 4 370 | 4 370 | 4 100 | 2 604 |
| Balansomslutning | 9 227 | 9 449 | 9 771 | 8 840 | 7 402 | 7 517 | 7 343 | 3 870 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 397 | 232 | 74 | 356 | 370 | 684 | 651 | 493 |
| Personalkostnader | 4 | 6 | 7 | 5 | 8 | 0 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 30 | 38 | 120 | 81 | 76 | 21 | 42 | 46 |
| Övriga externa kostnader | 298 | 335 | 301 | 399 | 315 | 401 | 509 | 253 |
| Övriga rörelseposter, netto | −280 | −105 | 66 | −76 | −145 | −221 | −186 | −270 |
| Rörelseresultat | −215 | −252 | −288 | −205 | −174 | 41 | −86 | −76 |
| Ränteintäkter | 1 | 3 | 2 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 77 | 60 | 40 | 48 | 100 | 39 |
| Resultat efter finansiella poster | −214 | −250 | 807 | 1 365 | −48 | 147 | 1 550 | 85 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 124 | −113 | −11 | 0 |
| Koncernbidrag | 0 | −125 | 82 | 0 | −76 | 236 | 122 | 227 |
| Årets resultat | −214 | −375 | 889 | 1 365 | 0 | 270 | 1 661 | 312 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 3 669 | 3 699 | 3 829 | 3 540 | 4 636 | 4 711 | 4 535 | 1 186 |
| Kortfristiga fordringar | 5 409 | 5 355 | 5 357 | 4 876 | 2 649 | 2 687 | 2 576 | 2 320 |
| Kassa och bank | 149 | 395 | 585 | 424 | 117 | 119 | 232 | 364 |
| Omsättningstillgångar | 5 557 | 5 751 | 5 943 | 5 300 | 2 766 | 2 806 | 2 808 | 2 684 |
| Summa tillgångar | 9 227 | 9 449 | 9 771 | 8 840 | 7 402 | 7 517 | 7 343 | 3 870 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 6 200 | 6 575 | 5 685 | 4 320 | 4 320 | 4 050 | 2 389 | 2 242 |
| Eget kapital | 6 036 | 6 250 | 6 624 | 5 735 | 4 370 | 4 370 | 4 100 | 2 604 |
| Justerat eget kapital | 6 036 | 6 250 | 6 624 | 5 735 | 4 370 | 4 468 | 4 109 | 2 604 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 124 | 11 | 0 |
| Långfristiga skulder | 2 517 | 2 561 | 2 627 | 2 667 | 2 667 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 674 | 638 | 520 | 438 | 365 | 3 023 | 3 232 | 1 266 |
| Summa eget kapital och skulder | 9 227 | 9 449 | 9 771 | 8 840 | 7 402 | 7 517 | 7 343 | 3 870 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 3 156 granskade bolag ligger Ängsholm Smide AB i det nedre skiktet räknat på omsättning, med 397 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -54,2 procent, och soliditeten var hög — 65,4 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 71 procent. Sätet finns i Jönköping.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall tillverka och sälja smidesprodukter, hyra ut lokaler, äga och förvalta fastigheter, aktier och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Magnus Gustafsson (f. 1969) Styrelseledamot
- Anna Lindekrantz (f. 1971) Styrelsesuppleant
Koncern
| Koncernmoder | Ängsholm Smide AB (556920-5742) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2013-01-29 |
|---|---|
| Bransch | Metallegoarbeten (SNI 25530) |
| Adress | Ängsholmen 2, 563 91, Gränna Besök: Ängsholmen 2, Gränna |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |