Aktiebolag Härjedalen
Angora AB
95 sökningar
Omsättning 2025
12,4 mkr
+6,1 %Rörelsemarginal
12,9 %
+4,3 p.e.Soliditet
46,4 %
+2,7 p.e.Anställda
9
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 12 372 | 11 664 | 11 519 | 9 667 | 8 336 | 7 650 | 8 690 | 8 464 |
| Rörelseresultat | 1 601 | 1 013 | 1 273 | 579 | 984 | 1 542 | 859 | 754 |
| Årets resultat | 1 164 | 802 | 1 215 | 581 | 1 388 | 1 011 | 688 | 523 |
| Eget kapital | 9 687 | 9 022 | 8 221 | 7 256 | 7 674 | 6 286 | 5 275 | 4 587 |
| Balansomslutning | 20 868 | 20 653 | 11 518 | 9 942 | 10 338 | 8 907 | 8 093 | 5 846 |
| Anställda | 9 | 9 | 10 | 10 | 9 | 9 | 9 | 8 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 12 372 | 11 664 | 11 519 | 9 667 | 8 336 | 7 650 | 8 690 | 8 464 |
| Personalkostnader | 5 445 | 5 185 | 4 780 | 4 344 | 4 183 | 3 603 | 3 677 | 3 364 |
| Av- och nedskrivningar | 718 | 537 | 351 | 329 | 328 | 296 | 270 | 235 |
| Övriga externa kostnader | 1 803 | 1 719 | 1 485 | 1 332 | 1 183 | 1 161 | 1 006 | 1 040 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 805 | −3 210 | −3 630 | −3 083 | −1 658 | −1 048 | −2 878 | −3 071 |
| Rörelseresultat | 1 601 | 1 013 | 1 273 | 579 | 984 | 1 542 | 859 | 754 |
| Ränteintäkter | 2 | 74 | 19 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 137 | 87 | 56 | 35 | 21 | 31 | 9 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 466 | 1 000 | 1 472 | 782 | 1 589 | 1 308 | 850 | 692 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 17 | 35 | 27 | 0 |
| Skatt | 302 | 198 | 257 | 201 | 218 | 332 | 188 | 169 |
| Årets resultat | 1 164 | 802 | 1 215 | 581 | 1 388 | 1 011 | 688 | 523 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 18 374 | 18 992 | 8 973 | 6 939 | 6 572 | 6 402 | 5 824 | 2 789 |
| Varulager | 212 | 208 | 228 | 233 | 284 | 177 | 190 | 173 |
| Kortfristiga fordringar | 828 | 214 | 564 | 173 | 194 | 95 | 359 | 473 |
| Kassa och bank | 1 454 | 1 239 | 1 753 | 2 597 | 2 324 | 1 897 | 1 181 | 1 871 |
| Omsättningstillgångar | 2 494 | 1 661 | 2 545 | 3 003 | 3 765 | 2 506 | 2 270 | 3 057 |
| Summa tillgångar | 20 868 | 20 653 | 11 518 | 9 942 | 10 338 | 8 907 | 8 093 | 5 846 |
| Aktiekapital | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 |
| Balanserat resultat | 8 223 | 7 920 | 6 956 | 6 375 | 5 986 | 4 975 | 4 287 | 3 764 |
| Eget kapital | 9 687 | 9 022 | 8 221 | 7 256 | 7 674 | 6 286 | 5 275 | 4 587 |
| Justerat eget kapital | 9 687 | 9 022 | 8 221 | 7 256 | 7 674 | 6 299 | 5 316 | 4 650 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 17 | 52 | 79 |
| Långfristiga skulder | 9 057 | 9 804 | 1 162 | 1 240 | 1 319 | 1 398 | 1 319 | 240 |
| Kortfristiga skulder | 2 124 | 1 827 | 2 135 | 1 446 | 1 345 | 1 206 | 1 447 | 940 |
| Summa eget kapital och skulder | 20 868 | 20 653 | 11 518 | 9 942 | 10 338 | 8 907 | 8 093 | 5 846 |
| Ställda säkerheter | 2 580 | 2 580 | 2 175 | 2 175 | 2 175 | 2 175 | 2 175 | 600 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 250 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Mätt mot de 18 527 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Angora AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 12,4 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 12,9 procent, och soliditeten var god — 46,4 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 6 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 9 personer, med säte i Härjedalen.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva matservering samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall bedriva fastighetsförvaltning, korttidsuthyrning samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Fahrettin Tuncer (f. 1985) Styrelseledamot
- Fatih Tuncer (f. 1990) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Marcus Karlsson (f. 1992) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2005-03-03 |
|---|---|
| Bransch | Restaurangverksamhet (SNI 56110) |
| Adress | Ljusnegatan 2, 842 33, Sveg Besök: Ljusnegatan 2, Sveg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 0680-10885 |