Aktiebolag Stenungsund
Angelwork AB
78 sökningar
Omsättning 2026
871 tkr
−32,2 %Rörelsemarginal
-6,5 %
−1,3 p.e.Soliditet
53,2 %
−3,7 p.e.Anställda
0
−100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 871 | 1 285 | 2 847 | 912 | 1 388 | 1 258 | 1 489 | 1 420 |
| Rörelseresultat | −57 | −68 | 420 | −127 | 184 | 80 | 320 | 122 |
| Årets resultat | −57 | −71 | 355 | −133 | 131 | 60 | 246 | 89 |
| Eget kapital | 260 | 358 | 633 | 278 | 412 | 431 | 521 | 275 |
| Balansomslutning | 489 | 630 | 807 | 740 | 828 | 734 | 680 | 574 |
| Anställda | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 871 | 1 285 | 2 847 | 912 | 1 388 | 1 258 | 1 489 | 1 420 |
| Personalkostnader | 0 | 20 | 0 | 234 | 244 | 428 | 473 | 713 |
| Av- och nedskrivningar | 56 | 71 | 69 | 69 | 56 | 15 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 366 | 250 | 328 | 268 | 400 | 474 | 342 | 416 |
| Övriga rörelseposter, netto | −506 | −1 012 | −2 030 | −468 | −504 | −261 | −354 | −169 |
| Rörelseresultat | −57 | −68 | 420 | −127 | 184 | 80 | 320 | 122 |
| Ränteintäkter | 1 | 1 | 2 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 1 | 4 | 6 | 6 | 14 | 2 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −57 | −71 | 416 | −133 | 170 | 79 | 320 | 121 |
| Skatt | 0 | 0 | 61 | 0 | 38 | 19 | 74 | 32 |
| Årets resultat | −57 | −71 | 355 | −133 | 131 | 60 | 246 | 89 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 132 | 66 | 137 | 206 | 247 | 255 | 0 | 0 |
| Varulager | 67 | 67 | 67 | 67 | 59 | 0 | 13 | 77 |
| Kortfristiga fordringar | 238 | 468 | 231 | 341 | 287 | 259 | 259 | 326 |
| Kassa och bank | 52 | 29 | 372 | 126 | 235 | 220 | 408 | 171 |
| Omsättningstillgångar | 357 | 564 | 670 | 534 | 580 | 479 | 680 | 574 |
| Summa tillgångar | 489 | 630 | 807 | 740 | 828 | 734 | 680 | 574 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 267 | 379 | 228 | 361 | 231 | 321 | 225 | 136 |
| Eget kapital | 260 | 358 | 633 | 278 | 412 | 431 | 521 | 275 |
| Justerat eget kapital | 260 | 358 | 633 | 278 | 412 | 431 | 521 | 275 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 34 | 76 | 128 | 155 | 2 | 144 |
| Kortfristiga skulder | 229 | 272 | 140 | 386 | 288 | 148 | 157 | 155 |
| Summa eget kapital och skulder | 489 | 630 | 807 | 740 | 828 | 734 | 680 | 574 |
| Ställda säkerheter | 0 | 34 | 85 | 135 | 185 | 255 | 0 | 0 |
Verksamhet
Mätt mot de 11 738 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Angelwork AB över mittlinjen sett till omsättning, med 871 tusen kronor för räkenskapsåret 2026. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -6,5 procent, och soliditeten var hög — 53,2 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 32 procent. Sätet finns i Stenungsund.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva bygg-, VVS och anläggningsarbeten, tillverkning och försäljning av konsthantverk samt handel och förvaltning av fastigheter och värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Jonas Emrik Eklund (f. 1972) Styrelseledamot
- Bo Berglund (f. 1955) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2010-12-30 |
|---|---|
| Bransch | Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121) |
| Adress | Älvvägen 10, 446 37, Älvängen Besök: Älvvägen 10, Älvängen |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |