Aktiebolag Stockholm
Anfra Nordic AB
34 sökningar
312,7 mkr
+101,1 %0,3 %
−0,0 p.e.0,8 %
−0,0 p.e.3
+50,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 312 688 | 155 521 | 0 |
| Rörelseresultat | 1 073 | 597 | −285 |
| Årets resultat | 641 | 361 | −295 |
| Eget kapital | 1 250 | 391 | 30 |
| Balansomslutning | 183 608 | 48 368 | 344 |
| Anställda | 3 | 2 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 312 688 | 155 521 | 0 |
| Personalkostnader | 4 043 | 1 553 | 257 |
| Övriga externa kostnader | 5 631 | 3 574 | 28 |
| Övriga rörelseposter, netto | −301 941 | −149 797 | — |
| Rörelseresultat | 1 073 | 597 | −285 |
| Ränteintäkter | 13 | 53 | 0 |
| Räntekostnader | 17 | 264 | 11 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 069 | 386 | −295 |
| Bokslutsdispositioner | −260 | −15 | 0 |
| Skatt | 167 | 9 | 0 |
| Årets resultat | 641 | 361 | −295 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 105 831 | 39 534 | 4 |
| Kassa och bank | 77 777 | 8 834 | 340 |
| Omsättningstillgångar | 183 608 | 48 368 | 344 |
| Summa tillgångar | 183 608 | 48 368 | 344 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 366 | 5 | 0 |
| Eget kapital | 1 250 | 391 | 30 |
| Justerat eget kapital | 1 468 | 403 | 30 |
| Obeskattade reserver | 275 | 15 | 0 |
| Avsättningar | 541 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 181 760 | 47 962 | 314 |
| Summa eget kapital och skulder | 183 608 | 48 368 | 344 |
| Ansvarsförbindelser | 7 554 | 7 554 | 300 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Anfra Nordic AB omsatte 312,7 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, vilket placerar bolaget i den övre fjärdedelen av branschens 4 183 bolag med bokslut. Rörelsemarginalen landade på 0,3 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 0,8 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 101 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 3 personer, med säte i Stockholm.
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva entreprenadverksamhet inom betongbyggnadsarbeten samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Tomi Puoskari (f. 1989) Verkställande direktör
- Tomi Puoskari (f. 1989) Ordförande, Styrelseledamot
- Henrik Rautio (f. 1992) Styrelseledamot
- Teemu Kangas (f. 1987) Styrelseledamot
- Camilla Körkkö (f. 1983) Huvudansvarig revisor
- Bengt Heinestam (f. 1952) Delgivningsbar person
Koncern
| Moderbolag | ANFRA OY |
|---|---|
| Koncernmoder | ANFRA OY |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2023-05-22 |
|---|---|
| Bransch | Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet (SNI 43999) |
| Adress | Norra Esplanaden 4, 953 31, Haparanda Besök: Norra Esplanaden 4, Haparanda |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |