Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Anest Iwata Scandinavia Aktiebolag
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Anest Iwata Scandinavia Aktiebolag ökade omsättningen med 6 procent senaste året. Medianen bland branschens 215 jämförbara bolag är -0 procent.
Rörelsemarginalen är 7,1 procent, mot branschmedianens 5,0 procent.
Soliditeten ligger på 71,0 procent — branschens median är 47,3 procent.
Bolaget har 7 anställda; medianbolaget i branschen har 11.
Branschen: Partihandel med järnhandelsvaror
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 95 | 160 | 41 % | |
| Värdeförändring | +25,0 % | 44 | 158 | 72 % |
| Tillväxt i omsättning | +5,6 % | 71 | 215 | 67 % |
| Rörelsemarginal | 7,1 % | 78 | 215 | 64 % |
| Avkastning på eget kapital | 12,0 % | 92 | 215 | 57 % |
| Soliditet | 71,0 % | 38 | 215 | 82 % |
| Nettoomsättning per anställd | 4 482 tkr | 113 | 215 | 47 % |
| Rörelseresultat per anställd | 316 tkr | 92 | 215 | 57 % |
| Nettoomsättning | 31 374 tkr | 140 | 215 | 35 % |
| Rörelseresultat | 2 213 tkr | 113 | 215 | 47 % |
| Antal anställda | 7 | 137 | 215 | 36 % |
Västra Götalands län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 3 717 | 12 119 | 69 % | |
| Värdeförändring | +25,0 % | 4 301 | 11 946 | 64 % |
| Tillväxt i omsättning | +5,6 % | 6 306 | 15 013 | 58 % |
| Rörelsemarginal | 7,1 % | 6 126 | 15 000 | 59 % |
| Avkastning på eget kapital | 12,0 % | 8 492 | 15 018 | 43 % |
| Soliditet | 71,0 % | 1 525 | 15 011 | 90 % |
| Nettoomsättning per anställd | 4 482 tkr | 2 450 | 15 018 | 84 % |
| Rörelseresultat per anställd | 316 tkr | 3 322 | 15 018 | 78 % |
| Nettoomsättning | 31 374 tkr | 4 887 | 15 018 | 67 % |
| Rörelseresultat | 2 213 tkr | 4 474 | 15 018 | 70 % |
| Antal anställda | 7 | 7 861 | 15 018 | 48 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 20 705 | 70 454 | 71 % | |
| Värdeförändring | +25,0 % | 25 552 | 69 406 | 63 % |
| Tillväxt i omsättning | +5,6 % | 37 010 | 87 544 | 58 % |
| Rörelsemarginal | 7,1 % | 35 902 | 87 457 | 59 % |
| Avkastning på eget kapital | 12,0 % | 49 762 | 87 563 | 43 % |
| Soliditet | 71,0 % | 8 721 | 87 519 | 90 % |
| Nettoomsättning per anställd | 4 482 tkr | 13 112 | 87 564 | 85 % |
| Rörelseresultat per anställd | 316 tkr | 18 765 | 87 564 | 79 % |
| Nettoomsättning | 31 374 tkr | 27 742 | 87 564 | 68 % |
| Rörelseresultat | 2 213 tkr | 25 780 | 87 564 | 71 % |
| Antal anställda | 7 | 45 685 | 87 564 | 48 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .