starkabolag.se

Aktiebolag Falkenberg

Andreas & Marcus VVS installation AB

58 sökningar

Omsättning 2025

2,9 mkr

−12,8 %
Rörelsemarginal

6,6 %

+2,8 p.e.
Soliditet

78,9 %

+2,1 p.e.
Anställda

2

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Omsättning2 9183 3463 3052 6843 250
Rörelseresultat19412863116332
Årets resultat163994794194
Eget kapital902739640594500
Balansomslutning1 2551 0929871 0111 001
Anställda22222
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Nettoomsättning2 9183 3463 3052 6843 250
Personalkostnader1 6041 6121 5491 4181 588
Av- och nedskrivningar00003
Övriga externa kostnader311353389411429
Övriga rörelseposter, netto−809−1 253−1 304−739−898
Rörelseresultat19412863116332
Ränteintäkter010——
Räntekostnader22422
Resultat efter finansiella poster19212660114329
Bokslutsdispositioner14005−84
Skatt4328132652
Årets resultat163994794194

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Anläggningstillgångar29023017011050
Varulager2739416188
Kortfristiga fordringar368288422395269
Kassa och bank570535354445594
Omsättningstillgångar965862817901951
Summa tillgångar1 2551 0929871 0111 001
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat689590543450256
Eget kapital902739640594500
Justerat eget kapital990838739693603
Obeskattade reserver111125125125130
Långfristiga skulder1112182630
Kortfristiga skulder231216204266341
Summa eget kapital och skulder1 2551 0929871 0111 001
Ställda säkerheter200200200200200

Verksamhet

Räkenskapsåret 2025 omsatte Andreas & Marcus VVS installation AB 2,9 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 664 tusen kronor. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 6,6 procent, och soliditeten var hög — 78,9 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 13 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Falkenberg.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva entreprenader inom VVS-branschen och därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Andreas & Marcus VVS installation AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Andreas & Marcus VVS installation AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Andreas & Marcus VVS installation AB (559122-8472)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Andreas & Marcus VVS installation AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2017-08-25
Bransch Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik (SNI 71124)
Adress
Sammels Väg 9, 311 54, Glommen
Besök: Sammels Väg 9, Glommen
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad