Aktiebolag Norrtälje
Anders Söderbergs Schakt & Sprängning AB
126 sökningar
Omsättning 2024
3,9 mkr
+41,7 %Rörelsemarginal
-5,5 %
+40,9 p.e.Soliditet
50,1 %
−1,5 p.e.Anställda
2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 913 | 2 762 | 9 192 | 8 723 | 4 764 |
| Rörelseresultat | −214 | −1 282 | 1 393 | 2 217 | 416 |
| Årets resultat | −167 | −553 | 1 131 | 1 362 | 223 |
| Eget kapital | 1 872 | 2 189 | 2 742 | 2 611 | 1 449 |
| Balansomslutning | 3 736 | 4 238 | 6 533 | 5 419 | 4 468 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 913 | 2 762 | 9 192 | 8 723 | 4 764 |
| Personalkostnader | 1 623 | 1 868 | 1 648 | 1 696 | 1 466 |
| Av- och nedskrivningar | 221 | 234 | 237 | 183 | 84 |
| Övriga externa kostnader | 327 | 480 | 504 | 512 | 829 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 956 | −1 462 | −5 410 | −4 115 | −1 969 |
| Rörelseresultat | −214 | −1 282 | 1 393 | 2 217 | 416 |
| Ränteintäkter | 129 | 12 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 82 | 83 | 37 | 34 | 50 |
| Resultat efter finansiella poster | −167 | −1 324 | 1 356 | 2 183 | 366 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 771 | 19 | −461 | −80 |
| Skatt | 0 | 0 | 245 | 359 | 63 |
| Årets resultat | −167 | −553 | 1 131 | 1 362 | 223 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 932 | 3 730 | 4 536 | 3 674 | 2 418 |
| Kortfristiga fordringar | 356 | 148 | 113 | 1 244 | 818 |
| Kassa och bank | 448 | 360 | 1 884 | 501 | 1 232 |
| Omsättningstillgångar | 804 | 507 | 1 997 | 1 745 | 2 050 |
| Summa tillgångar | 3 736 | 4 238 | 6 533 | 5 419 | 4 468 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 1 939 | 2 642 | 1 511 | 1 149 | 1 126 |
| Eget kapital | 1 872 | 2 189 | 2 742 | 2 611 | 1 449 |
| Justerat eget kapital | 1 872 | 2 189 | 3 354 | 3 238 | 1 710 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 771 | 790 | 329 |
| Långfristiga skulder | 1 456 | 1 494 | 1 560 | 170 | 1 609 |
| Kortfristiga skulder | 408 | 555 | 1 460 | 1 848 | 1 081 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 736 | 4 238 | 6 533 | 5 419 | 4 468 |
| Ställda säkerheter | 2 288 | 2 741 | 2 848 | 667 | 0 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2024 omsatte Anders Söderbergs Schakt & Sprängning AB 3,9 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,9 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på -5,5 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 50,1 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 42 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Norrtälje.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Företaget bedriver entreprenadverksamhet inom mark, anläggning och sprängningsarbeten samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Anders Söderberg (f. 1963) Styrelseledamot
- Christina Eriksson (f. 1966) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2008-01-15 |
|---|---|
| Bransch | Mark- och grundarbeten (SNI 43120) |
| Adress | Strömbackagatan 12, 761 50, Norrtälje Besök: Strömbackagatan 12, Norrtälje |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |