starkabolag.se

Aktiebolag Malmö

Anderberg Invest & Consulting AB

40 sökningar

Omsättning 2025

393 tkr

+29,7 %
Rörelsemarginal

1,8 %

+80,7 p.e.
Soliditet

80,2 %

+8,2 p.e.
Anställda

1

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Omsättning3933034721 0921 542
Rörelseresultat7−239−74244399
Årets resultat00158228
Eget kapital363363463487579
Balansomslutning6427261 0201 1651 422
Anställda11111
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Nettoomsättning3933034721 0921 542
Personalkostnader300445443622821
Av- och nedskrivningar33333
Övriga externa kostnader8494100223320
Rörelseresultat7−239−74244399
Ränteintäkter192310——
Räntekostnader31000
Resultat efter finansiella poster23−217−41185410
Bokslutsdispositioner423062−78−113
Koncernbidrag−220−1000
Skatt513104870
Årets resultat00158228

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Anläggningstillgångar475445452340394
Kortfristiga fordringar371251198
Kassa och bank1302695178061 020
Omsättningstillgångar1672815678251 027
Summa tillgångar6427261 0201 1651 422
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat313313412379301
Eget kapital363363463487579
Justerat eget kapital515523805878909
Obeskattade reserver191201431493415
Kortfristiga skulder88162126185428
Summa eget kapital och skulder6427261 0201 1651 422

Verksamhet

Anderberg Invest & Consulting AB omsatte 393 tusen kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 200 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 1,8 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 80,2 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 30 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Malmö.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Ekonomisk rådgivning, management och konsulting inom värdepappershandel mot främst företag inom byggsektorn och samt verksamhet inom fastighetsförvaltning.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Anderberg Invest & Consulting AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Anderberg Invest & Consulting AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Anderberg Invest & Consulting AB (559184-1563)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Koncern

Koncernmoder Anderberg Invest & Consulting AB (559184-1563)

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2018-12-07
Bransch Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200)
Adress
Edvard Ols väg 5, 218 71, Tygelsjö
Besök: Edvard Ols Väg 5, Tygelsjö
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad