Aktiebolag Stockholm
Ander Control AB
41 sökningar
149 tkr
+93,5 %-147,0 %
96,7 %
−2,3 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 149 | 77 | 382 | 20 | 140 |
| Rörelseresultat | −219 | −588 | 310 | −50 | 112 |
| Årets resultat | −219 | −554 | 1 380 | 277 | 471 |
| Eget kapital | 831 | 1 050 | 1 854 | 624 | 496 |
| Balansomslutning | 859 | 1 060 | 1 960 | 648 | 520 |
| Anställda | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 149 | 77 | 382 | 20 | 140 |
| Personalkostnader | 316 | 596 | 0 | 0 | 6 |
| Övriga externa kostnader | 49 | 67 | 72 | 70 | 22 |
| Övriga rörelseposter, netto | −3 | −2 | — | — | — |
| Rörelseresultat | −219 | −588 | 310 | −50 | 112 |
| Ränteintäkter | 1 | 34 | 17 | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | −219 | −554 | 1 443 | 277 | 495 |
| Skatt | 0 | 0 | 62 | 0 | 24 |
| Årets resultat | −219 | −554 | 1 380 | 277 | 471 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 580 | 572 | 572 | 340 | 404 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 6 | 25 | 14 | 5 |
| Kassa och bank | 279 | 482 | 1 363 | 294 | 111 |
| Omsättningstillgångar | 280 | 488 | 1 388 | 308 | 116 |
| Summa tillgångar | 859 | 1 060 | 1 960 | 648 | 520 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 1 025 | 1 579 | 449 | 322 | 0 |
| Eget kapital | 831 | 1 050 | 1 854 | 624 | 496 |
| Justerat eget kapital | 831 | 1 050 | 1 854 | 624 | 496 |
| Kortfristiga skulder | 28 | 10 | 106 | 24 | 24 |
| Summa eget kapital och skulder | 859 | 1 060 | 1 960 | 648 | 520 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ander Control AB omsatte 149 tusen kronor räkenskapsåret 2025, mindre än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 201 tusen kronor. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -147,0 procent, och soliditeten var hög — 96,7 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 94 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Stockholm.
Konsultverksamhet rörande företags organisation samt förvaltning av värdepapper
Styrelse & ledning
- Jens Peter Ander (f. 1971) Styrelseledamot
- Viveka Clark Ander (f. 1970) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-12-08 |
|---|---|
| Bransch | Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200) |
| Adress | Skogsvägen 57, 122 63, Enskede Besök: Skogsvägen 57, Enskede |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |