Aktiebolag Höör
AN Gräv AB
46 sökningar
Omsättning 2025
0 tkr
−100,0 %Rörelsemarginal
–
Soliditet
99,4 %
−0,1 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 | 189 | 1 581 | 2 408 | 1 639 | 3 216 | 2 742 | 1 449 |
| Rörelseresultat | −1 | 495 | 293 | 924 | 208 | 1 076 | 955 | 343 |
| Årets resultat | 1 | 397 | 215 | 712 | 145 | 819 | 722 | 245 |
| Eget kapital | 896 | 1 195 | 1 638 | 1 682 | 970 | 1 375 | 1 017 | 295 |
| Balansomslutning | 901 | 1 200 | 1 907 | 2 495 | 2 112 | 3 047 | 2 817 | 2 390 |
| Anställda | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 189 | 1 581 | 2 408 | 1 639 | 3 216 | 2 742 | 1 449 |
| Personalkostnader | 0 | 162 | 671 | 622 | 640 | 584 | 640 | 520 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 280 | 280 | 280 | 275 | 275 | 182 |
| Övriga externa kostnader | 1 | 23 | 133 | 167 | 290 | 319 | 274 | 245 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | 491 | −204 | −415 | −221 | −962 | −598 | −159 |
| Rörelseresultat | −1 | 495 | 293 | 924 | 208 | 1 076 | 955 | 343 |
| Ränteintäkter | 2 | 6 | 3 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 1 | 23 | 26 | 25 | 33 | 36 | 29 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 | 500 | 274 | 898 | 183 | 1 042 | 919 | 314 |
| Koncernbidrag | 0 | −2 | −4 | −1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 0 | 102 | 55 | 185 | 38 | 223 | 197 | 69 |
| Årets resultat | 1 | 397 | 215 | 712 | 145 | 819 | 722 | 245 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 643 | 923 | 1 203 | 1 468 | 1 743 | 2 018 |
| Kortfristiga fordringar | 1 | 623 | 1 089 | 1 067 | 836 | 664 | 756 | 351 |
| Kassa och bank | 900 | 577 | 175 | 505 | 73 | 915 | 318 | 20 |
| Omsättningstillgångar | 901 | 1 200 | 1 264 | 1 572 | 909 | 1 579 | 1 074 | 372 |
| Summa tillgångar | 901 | 1 200 | 1 907 | 2 495 | 2 112 | 3 047 | 2 817 | 2 390 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 845 | 748 | 1 373 | 920 | 775 | 506 | 245 | 0 |
| Eget kapital | 896 | 1 195 | 1 638 | 1 682 | 970 | 1 375 | 1 017 | 295 |
| Justerat eget kapital | 896 | 1 195 | 1 638 | 1 682 | 970 | 1 375 | 1 017 | 295 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 28 | 379 | 646 | 913 | 1 180 | 1 714 |
| Kortfristiga skulder | 5 | 5 | 241 | 434 | 496 | 759 | 620 | 381 |
| Summa eget kapital och skulder | 901 | 1 200 | 1 907 | 2 495 | 2 112 | 3 047 | 2 817 | 2 390 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 643 | 918 | 918 | 0 | 0 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 100 procent. Sätet finns i Höör.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall utföra markarbeten, anläggningsarbeten och schaktarbeten samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Stig André Ingemar Nilsson (f. 1978) Styrelseledamot
- Patrik Nilsson (f. 1966) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-12-19 |
|---|---|
| Bransch | Mark- och grundarbeten (SNI 43120) |
| Adress | Fågelbacksvägen 3, 243 95, Höör Besök: Fågelbacksvägen 3, Höör |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |