Aktiebolag Umeå
Amlovaa Fastighet & Ekonomi AB
54 sökningar
7,2 mkr
+120,8 %-6,6 %
+31,0 p.e.37,4 %
+31,3 p.e.8
+33,3 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 7 209 | 3 265 | 2 205 | 2 039 | 2 836 | 1 530 | 689 |
| Rörelseresultat | −476 | −1 227 | −1 606 | −1 707 | −332 | −1 523 | −164 |
| Årets resultat | 1 213 | −1 227 | 5 | 3 | 2 | 1 | 3 |
| Eget kapital | 1 300 | 88 | 64 | 59 | 56 | 54 | 53 |
| Balansomslutning | 3 474 | 1 446 | 877 | 976 | 867 | 875 | 327 |
| Anställda | 8 | 6 | 6 | 6 | 5 | 5 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 209 | 3 265 | 2 205 | 2 039 | 2 836 | 1 530 | 689 |
| Personalkostnader | 5 250 | 4 164 | 3 576 | 3 578 | 2 986 | 2 877 | 818 |
| Av- och nedskrivningar | 159 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 1 177 | 324 | 244 | 177 | 182 | 176 | 25 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 099 | — | — | — | — | — | −10 |
| Rörelseresultat | −476 | −1 227 | −1 606 | −1 707 | −332 | −1 523 | −164 |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −476 | −1 227 | −1 608 | −1 708 | −333 | −1 524 | −164 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 170 |
| Koncernbidrag | 1 700 | 0 | 1 620 | 1 715 | 340 | 1 530 | 0 |
| Skatt | 11 | 0 | 6 | 5 | 5 | 5 | 2 |
| Årets resultat | 1 213 | −1 227 | 5 | 3 | 2 | 1 | 3 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 631 | 16 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 2 466 | 1 386 | 843 | 874 | 638 | 789 | 322 |
| Kassa och bank | 377 | 44 | 34 | 102 | 229 | 86 | 5 |
| Omsättningstillgångar | 2 843 | 1 430 | 877 | 976 | 867 | 875 | 327 |
| Summa tillgångar | 3 474 | 1 446 | 877 | 976 | 867 | 875 | 327 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 37 | 15 | 9 | 6 | 4 | 3 | 0 |
| Eget kapital | 1 300 | 88 | 64 | 59 | 56 | 54 | 53 |
| Justerat eget kapital | 1 300 | 88 | 64 | 59 | 56 | 54 | 53 |
| Kortfristiga skulder | 2 174 | 1 358 | 813 | 917 | 811 | 821 | 274 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 474 | 1 446 | 877 | 976 | 867 | 875 | 327 |
| Ansvarsförbindelser | 1 250 | 1 250 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 16 126 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Amlovaa Fastighet & Ekonomi AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 7,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på -6,6 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 37,4 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 121 procent. Bolaget sysselsatte 8 personer och har sitt säte i Umeå.
Bolaget ska bedriva teknisk, ekonomisk och administrativ förvaltning, bedriva serviceverksamhet med fastighetsnära tjänster samt äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamheter.
Styrelse & ledning
- Jörgen Holmquist (f. 1962) Styrelseledamot
- Mats Ragnarsson (f. 1960) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | HH Group i Umeå AB (559020-0803) |
|---|---|
| Koncernmoder | Amlovaa Holding AB (556752-4854) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-02-14 |
|---|---|
| Bransch | Redovisning och bokföring, skatterådgivning (SNI 69201) |
| Adress | Renmarkstorget 5 D, 903 26, Umeå Besök: Renmarkstorget 5 D, Umeå |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |