Aktiebolag Göteborg
Amlaak AB
51 sökningar
Omsättning 2025
792 tkr
+1,5 %Rörelsemarginal
76,9 %
+0,2 p.e.Soliditet
65,0 %
+11,3 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 792 | 780 | 733 | 803 | 660 | 685 | 661 | 619 |
| Rörelseresultat | 609 | 598 | 553 | 542 | 434 | 424 | 348 | 418 |
| Årets resultat | 411 | 394 | 358 | 385 | 300 | 276 | 219 | 362 |
| Eget kapital | 2 906 | 2 495 | 2 101 | 1 743 | 1 358 | 1 059 | 782 | 726 |
| Balansomslutning | 4 468 | 4 641 | 4 635 | 4 845 | 5 118 | 4 994 | 5 057 | 5 272 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 792 | 780 | 733 | 803 | 660 | 685 | 661 | 619 |
| Av- och nedskrivningar | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 98 | 98 | 66 |
| Övriga externa kostnader | 44 | 45 | 38 | 32 | 32 | 68 | 64 | 91 |
| Övriga rörelseposter, netto | −39 | −37 | −42 | −129 | −94 | −95 | −151 | −44 |
| Rörelseresultat | 609 | 598 | 553 | 542 | 434 | 424 | 348 | 418 |
| Räntekostnader | 92 | 101 | 103 | 57 | 0 | 62 | 64 | 56 |
| Resultat efter finansiella poster | 518 | 497 | 451 | 485 | 378 | 362 | 283 | 362 |
| Skatt | 107 | 102 | 93 | 100 | 78 | 86 | 64 | 0 |
| Årets resultat | 411 | 394 | 358 | 385 | 300 | 276 | 219 | 362 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 4 330 | 4 430 | 4 530 | 4 630 | 4 730 | 4 830 | 4 894 | 5 024 |
| Kortfristiga fordringar | 35 | 35 | 36 | 132 | 345 | 124 | 162 | 235 |
| Kassa och bank | 103 | 176 | 69 | 83 | 43 | 39 | 1 | 13 |
| Omsättningstillgångar | 138 | 211 | 105 | 214 | 388 | 163 | 163 | 248 |
| Summa tillgångar | 4 468 | 4 641 | 4 635 | 4 845 | 5 118 | 4 994 | 5 057 | 5 272 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 2 445 | 2 051 | 1 693 | 1 308 | 1 008 | 733 | 513 | 82 |
| Eget kapital | 2 906 | 2 495 | 2 101 | 1 743 | 1 358 | 1 059 | 782 | 726 |
| Justerat eget kapital | 2 906 | 2 495 | 2 101 | 1 743 | 1 358 | 1 059 | 782 | 726 |
| Långfristiga skulder | 1 303 | 1 435 | 1 568 | 1 700 | 1 833 | 1 965 | 2 098 | 2 109 |
| Kortfristiga skulder | 259 | 711 | 966 | 1 402 | 1 927 | 1 970 | 2 177 | 2 437 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 468 | 4 641 | 4 635 | 4 845 | 5 118 | 4 994 | 5 057 | 5 272 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 200 | 0 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 22 046 granskade bolag ligger Amlaak AB strax under mitten räknat på omsättning, med 792 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 76,9 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 65,0 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 2 procent. Bolaget hör hemma i Göteborg.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Köpa och förvalta fastigheter.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Iman Baroudi (f. 1975) Styrelseledamot
- Abdullah Al-Masri (f. 1965) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-07-22 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201) |
| Adress | Fanjunakrens lycka 24, 424 72, Olofstorp Besök: Fanjunkarens Lycka 24, Olofstorp |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Ej registrerad |