Aktiebolag Uddevalla 177 sökningar
Amfix AB
Byggande av bostadshus och andra byggnader
19 mkr
+73,3 %3,4 %
−3,3 p.e.26,4 %
−21,1 p.e.8
+60,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 18 998 | 10 962 | 13 691 | 15 728 | 14 297 | 12 365 | 21 425 | 17 368 |
| Rörelseresultat | 642 | 734 | 218 | −510 | 662 | −1 733 | 366 | 1 032 |
| Årets resultat | 134 | 472 | 183 | 75 | 644 | −1 156 | 284 | 632 |
| Eget kapital | 1 364 | 1 730 | 1 658 | 1 476 | 1 401 | 757 | 1 913 | 1 629 |
| Balansomslutning | 5 158 | 3 635 | 4 543 | 4 781 | 3 814 | 2 780 | 4 944 | 5 216 |
| Anställda | 8 | 5 | 6 | 8 | 9 | 10 | 10 | 11 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 18 998 | 10 962 | 13 691 | 15 728 | 14 297 | 12 365 | 21 425 | 17 368 |
| Personalkostnader | 4 526 | 2 992 | 3 214 | 4 828 | 5 170 | 5 800 | 5 763 | 5 437 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 11 | 20 |
| Övriga externa kostnader | 2 308 | 1 712 | 2 208 | 2 489 | 1 617 | 1 808 | 2 339 | 1 941 |
| Övriga rörelseposter, netto | −11 522 | −5 524 | −8 051 | −8 921 | −6 848 | −6 488 | −12 946 | −8 938 |
| Rörelseresultat | 642 | 734 | 218 | −510 | 662 | −1 733 | 366 | 1 032 |
| Ränteintäkter | 1 | 13 | 1 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 22 | 29 | 36 | 15 | 3 | 5 | 2 | 6 |
| Resultat efter finansiella poster | 621 | 718 | 183 | −525 | 659 | −1 738 | 364 | 1 025 |
| Bokslutsdispositioner | 152 | −152 | 0 | 0 | 0 | 2 | 9 | −5 |
| Koncernbidrag | −595 | 0 | 0 | 600 | −15 | 580 | 0 | −200 |
| Skatt | 43 | 94 | 0 | 0 | 0 | 0 | 88 | 188 |
| Årets resultat | 134 | 472 | 183 | 75 | 644 | −1 156 | 284 | 632 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 70 |
| Varulager | 0 | 0 | 0 | 94 | 114 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 4 667 | 3 635 | 4 543 | 4 687 | 3 593 | 2 455 | 4 310 | 4 551 |
| Kassa och bank | 491 | 0 | 0 | 0 | 107 | 325 | 632 | 595 |
| Omsättningstillgångar | 5 158 | 3 635 | 4 543 | 4 781 | 3 814 | 2 780 | 4 942 | 5 146 |
| Summa tillgångar | 5 158 | 3 635 | 4 543 | 4 781 | 3 814 | 2 780 | 4 944 | 5 216 |
| Aktiekapital | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 |
| Balanserat resultat | 1 170 | 1 198 | 1 416 | 1 341 | 697 | 1 853 | 1 569 | 937 |
| Eget kapital | 1 364 | 1 730 | 1 658 | 1 476 | 1 401 | 757 | 1 913 | 1 629 |
| Justerat eget kapital | 1 364 | 1 851 | 1 658 | 1 476 | 1 401 | 757 | 1 915 | 1 638 |
| Obeskattade reserver | 0 | 152 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 11 |
| Långfristiga skulder | 0 | 277 | 197 | 0 | 0 | 0 | 400 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 3 794 | 1 476 | 2 688 | 3 305 | 2 413 | 2 023 | 2 629 | 3 576 |
| Summa eget kapital och skulder | 5 158 | 3 635 | 4 543 | 4 781 | 3 814 | 2 780 | 4 944 | 5 216 |
| Ställda säkerheter | 500 | 500 | 500 | 500 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 16 658 granskade bolag ligger Amfix AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 19 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 3,4 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 26,4 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 73 procent. Bolaget sysselsatte 8 personer och har sitt säte i Uddevalla.
Föremålet för bolagets verksamhet är byggverksamhet samt förvaltning av lös och fast egendom och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Håkan Bäckman (f. 1980) Styrelseledamot
- Marcus Fjell (f. 1979) Styrelsesuppleant
- Daniel Linsten (f. 1977) Revisor
- Anna Ingman (f. 1979) Revisorsuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2010-04-26 |
|---|---|
| Adress | Fasserödsvägen 2, 451 62, Uddevalla Besök: Fasserödsvägen 2, Uddevalla |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 0522-12525 |