Aktiebolag Botkyrka
AMD Vent AB
38 sökningar
16,1 mkr
−18,4 %3,7 %
−0,3 p.e.4,5 %
−9,8 p.e.20
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 16 129 | 19 774 | 19 462 | 14 013 | 9 386 | 9 161 | 9 928 |
| Rörelseresultat | 602 | 790 | −1 216 | 323 | −592 | 283 | 1 373 |
| Årets resultat | 286 | 499 | −1 357 | 322 | −595 | 221 | 1 060 |
| Eget kapital | 126 | 424 | 50 | 697 | 376 | 970 | 1 110 |
| Balansomslutning | 2 803 | 2 971 | 3 753 | 3 203 | 1 610 | 1 582 | 1 801 |
| Anställda | 20 | 20 | 25 | 18 | 20 | 29 | 26 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 16 129 | 19 774 | 19 462 | 14 013 | 9 386 | 9 161 | 9 928 |
| Personalkostnader | 9 904 | 14 479 | 12 964 | 11 429 | 7 620 | 6 755 | 6 287 |
| Av- och nedskrivningar | 23 | 4 | 72 | 72 | 63 | 73 | 64 |
| Övriga externa kostnader | 1 765 | 1 984 | 6 171 | 2 202 | 1 381 | 1 000 | 927 |
| Övriga rörelseposter, netto | −3 835 | −2 517 | −1 471 | — | −914 | −1 050 | −1 277 |
| Rörelseresultat | 602 | 790 | −1 216 | 323 | −592 | 283 | 1 373 |
| Ränteintäkter | 1 | 7 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 317 | 297 | 141 | 3 | 4 | 2 | 11 |
| Resultat efter finansiella poster | 286 | 499 | −1 357 | 322 | −595 | 282 | 1 362 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 61 | 303 |
| Årets resultat | 286 | 499 | −1 357 | 322 | −595 | 221 | 1 060 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 93 | 17 | 22 | 94 | 166 | 234 | 254 |
| Kortfristiga fordringar | 2 359 | 2 845 | 3 140 | 2 755 | 1 073 | 1 203 | 1 536 |
| Kassa och bank | 351 | 109 | 591 | 354 | 371 | 145 | 11 |
| Omsättningstillgångar | 2 710 | 2 953 | 3 731 | 3 109 | 1 445 | 1 348 | 1 547 |
| Summa tillgångar | 2 803 | 2 971 | 3 753 | 3 203 | 1 610 | 1 582 | 1 801 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 375 | 0 | 647 | 325 | 921 | 699 | 0 |
| Eget kapital | 126 | 424 | 50 | 697 | 376 | 970 | 1 110 |
| Justerat eget kapital | 126 | 424 | 50 | 697 | 376 | 970 | 1 110 |
| Långfristiga skulder | 148 | 10 | 40 | 2 | 1 | 0 | 15 |
| Kortfristiga skulder | 2 529 | 2 537 | 3 663 | 2 504 | 1 233 | 612 | 676 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 803 | 2 971 | 3 753 | 3 203 | 1 610 | 1 582 | 1 801 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 585 | 710 | 0 | 0 | 0 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 1 469 granskade bolag ligger AMD Vent AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 16,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 3,7 procent, och soliditeten var låg — 4,5 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 18 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 20 personer, med säte i Botkyrka.
Företaget bedriver ventilation, bygg.
Styrelse & ledning
- Damian Gorniewicz (f. 1993) Styrelseledamot
- Mariusz Gorniewicz (f. 1973) Styrelsesuppleant
- Börje Krafft (f. 1966) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-09-05 |
|---|---|
| Bransch | Ventilationsarbeten (SNI 43222) |
| Adress | Tingsvägen 21, 145 56, Norsborg Besök: Tingsvägen 21, Norsborg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |