Aktiebolag Stockholm
Älvsjö Tandvård AB
115 sökningar
Omsättning 2025
23,9 mkr
+22,7 %Rörelsemarginal
8,5 %
+0,4 p.e.Soliditet
66,6 %
+2,4 p.e.Anställda
19
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 23 868 | 19 447 | 19 342 | 21 278 | 18 639 |
| Rörelseresultat | 2 036 | 1 586 | 1 515 | 3 737 | 2 739 |
| Årets resultat | 1 300 | 953 | 983 | 2 146 | 1 642 |
| Eget kapital | 7 593 | 6 792 | 6 539 | 6 056 | 4 510 |
| Balansomslutning | 16 281 | 15 105 | 14 481 | 13 454 | 10 727 |
| Anställda | 19 | 19 | 19 | 17 | 15 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 23 868 | 19 447 | 19 342 | 21 278 | 18 639 |
| Personalkostnader | 10 606 | 10 451 | 10 356 | 9 562 | 8 271 |
| Av- och nedskrivningar | 245 | 229 | 208 | 302 | 589 |
| Övriga externa kostnader | 5 711 | 5 222 | 5 211 | 4 905 | 3 865 |
| Övriga rörelseposter, netto | −5 270 | −1 959 | −2 052 | −2 772 | −3 175 |
| Rörelseresultat | 2 036 | 1 586 | 1 515 | 3 737 | 2 739 |
| Ränteintäkter | 93 | 133 | 185 | — | — |
| Räntekostnader | 12 | 20 | 7 | 6 | 5 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 117 | 1 699 | 1 698 | 3 643 | 2 749 |
| Bokslutsdispositioner | −440 | −455 | −430 | −911 | −685 |
| Skatt | 377 | 291 | 285 | 586 | 422 |
| Årets resultat | 1 300 | 953 | 983 | 2 146 | 1 642 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 13 325 | 10 154 | 570 | 640 | 812 |
| Kortfristiga fordringar | 892 | 995 | 1 543 | 1 657 | 2 362 |
| Kassa och bank | 1 755 | 3 682 | 12 119 | 10 914 | 7 211 |
| Omsättningstillgångar | 2 956 | 4 951 | 13 911 | 12 814 | 9 916 |
| Summa tillgångar | 16 281 | 15 105 | 14 481 | 13 454 | 10 727 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 6 243 | 5 789 | 5 506 | 4 460 | 2 818 |
| Eget kapital | 7 593 | 6 792 | 6 539 | 6 056 | 4 510 |
| Justerat eget kapital | 10 840 | 9 690 | 9 076 | 8 251 | 5 982 |
| Obeskattade reserver | 4 090 | 3 650 | 3 195 | 2 764 | 1 854 |
| Långfristiga skulder | 0 | 681 | 486 | 430 | 637 |
| Kortfristiga skulder | 4 598 | 3 982 | 4 261 | 4 204 | 3 726 |
| Summa eget kapital och skulder | 16 281 | 15 105 | 14 481 | 13 454 | 10 727 |
Verksamhet
Älvsjö Tandvård AB omsatte 23,9 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, vilket placerar bolaget i den övre fjärdedelen av branschens 2 661 bolag med bokslut. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 8,5 procent, och soliditeten var hög — 66,6 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 23 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 19 personer, med säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva tandvård och idka därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även bedriva öppenvårdsinsatser för barn och ungdomar.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Adel Zaoujan (f. 1983) Verkställande direktör
Styrelse
- Adel Zaoujan (f. 1983) Styrelseledamot
- Sofia Marjaana Hietala Yebari (f. 1986) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Erik Ågerup (f. 1978) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-12-09 |
|---|---|
| Bransch | Tandläkarverksamhet (SNI 86230) |
| Adress | Prästgårdsgränd 4, 125 44, Älvsjö Besök: Prästgårdsgränd 4, Älvsjö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Ej registrerad |
| Telefon | 08-12854555 |