Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar ALUWAVE AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
ALUWAVE AB ökade omsättningen med 1 procent senaste året. Medianen bland branschens 63 jämförbara bolag är 1 procent.
Rörelsemarginalen är 8,7 procent, mot branschmedianens 4,9 procent.
Soliditeten ligger på 35,0 procent — branschens median är 40,4 procent.
Bolaget har 27 anställda; medianbolaget i branschen har 11.
Branschen: Tillverkning av belysningsarmatur
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 4 | 56 | 93 % | |
| Värdeförändring | +104,0 % | 1 | 56 | 98 % |
| Tillväxt i omsättning | +1,2 % | 30 | 63 | 52 % |
| Rörelsemarginal | 8,7 % | 20 | 63 | 68 % |
| Avkastning på eget kapital | 46,5 % | 5 | 63 | 92 % |
| Soliditet | 35,0 % | 37 | 63 | 41 % |
| Nettoomsättning per anställd | 4 513 tkr | 7 | 63 | 89 % |
| Rörelseresultat per anställd | 393 tkr | 8 | 63 | 87 % |
| Nettoomsättning | 121 839 tkr | 7 | 63 | 89 % |
| Rörelseresultat | 10 605 tkr | 4 | 63 | 94 % |
| Antal anställda | 27 | 12 | 63 | 81 % |
Västra Götalands län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 897 | 12 079 | 93 % | |
| Värdeförändring | +104,0 % | 1 010 | 11 907 | 92 % |
| Tillväxt i omsättning | +1,2 % | 8 286 | 15 011 | 45 % |
| Rörelsemarginal | 8,7 % | 5 113 | 14 998 | 66 % |
| Avkastning på eget kapital | 46,5 % | 2 964 | 15 016 | 80 % |
| Soliditet | 35,0 % | 8 371 | 15 009 | 44 % |
| Nettoomsättning per anställd | 4 513 tkr | 2 425 | 15 016 | 84 % |
| Rörelseresultat per anställd | 393 tkr | 2 591 | 15 016 | 83 % |
| Nettoomsättning | 121 839 tkr | 1 721 | 15 016 | 89 % |
| Rörelseresultat | 10 605 tkr | 1 289 | 15 016 | 91 % |
| Antal anställda | 27 | 2 299 | 15 016 | 85 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 5 019 | 70 189 | 93 % | |
| Värdeförändring | +104,0 % | 6 168 | 69 145 | 91 % |
| Tillväxt i omsättning | +1,2 % | 48 823 | 87 530 | 44 % |
| Rörelsemarginal | 8,7 % | 30 058 | 87 448 | 66 % |
| Avkastning på eget kapital | 46,5 % | 17 852 | 87 549 | 80 % |
| Soliditet | 35,0 % | 48 521 | 87 505 | 45 % |
| Nettoomsättning per anställd | 4 513 tkr | 12 953 | 87 550 | 85 % |
| Rörelseresultat per anställd | 393 tkr | 14 631 | 87 550 | 83 % |
| Nettoomsättning | 121 839 tkr | 9 469 | 87 550 | 89 % |
| Rörelseresultat | 10 605 tkr | 7 312 | 87 550 | 92 % |
| Antal anställda | 27 | 13 365 | 87 550 | 85 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .