Aktiebolag Uppsala
Altisess AB
12 sökningar
Omsättning 2025
1,8 mkr
−8,0 %Rörelsemarginal
26,9 %
−4,8 p.e.Soliditet
65,6 %
+16,8 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 761 | 1 914 | 1 939 |
| Rörelseresultat | 474 | 607 | 719 |
| Årets resultat | 339 | 366 | 577 |
| Eget kapital | 396 | 399 | 602 |
| Balansomslutning | 839 | 1 068 | 903 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 761 | 1 914 | 1 939 |
| Personalkostnader | 1 142 | 1 155 | 1 140 |
| Övriga externa kostnader | 145 | 152 | 80 |
| Rörelseresultat | 474 | 607 | 719 |
| Ränteintäkter | 0 | 6 | 7 |
| Räntekostnader | 5 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 470 | 614 | 726 |
| Bokslutsdispositioner | −41 | −153 | 0 |
| Skatt | 90 | 95 | 150 |
| Årets resultat | 339 | 366 | 577 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 61 | 356 | 255 |
| Kassa och bank | 778 | 712 | 648 |
| Omsättningstillgångar | 839 | 1 068 | 903 |
| Summa tillgångar | 839 | 1 068 | 903 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 32 | 8 | 0 |
| Eget kapital | 396 | 399 | 602 |
| Justerat eget kapital | 550 | 520 | 602 |
| Obeskattade reserver | 194 | 153 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 249 | 516 | 301 |
| Summa eget kapital och skulder | 839 | 1 068 | 903 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Altisess AB 1,8 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 236 tusen kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 26,9 procent, och soliditeten var hög — 65,6 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 8 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Uppsala.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Företaget ska bedriva konsultverksamhet inom hälso- och sjukvård. Företaget ska investera i värdepapper och fastigheter.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Maria Eriksson (f. 1965) Styrelseledamot
- Andreas Rahm Eriksson (f. 1975) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-10-12 |
|---|---|
| Bransch | Primärvårdsmottagningar med läkare m.m. (SNI 86211) |
| Adress | Smörtorparvägen 13, 743 50, Vattholma Besök: Smörtorparvägen 13, Vattholma |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |