Aktiebolag Malmö 254 sökningar
Altenatek AB
Verksamheter som utövas av huvudkontor
7,2 mkr
−40,0 %26,9 %
−29,2 p.e.94,3 %
+8,2 p.e.4
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 7 200 | 12 000 | 11 400 | 12 000 | 7 800 | 5 850 | 7 800 | 5 400 |
| Rörelseresultat | 1 939 | 6 739 | 5 346 | 2 117 | 2 029 | 3 746 | 5 913 | 2 012 |
| Årets resultat | 1 528 | 5 362 | 4 248 | 1 679 | 1 585 | 3 007 | 4 612 | 1 569 |
| Eget kapital | 28 025 | 26 497 | 21 135 | 16 887 | 15 208 | 15 431 | 16 423 | 11 811 |
| Balansomslutning | 29 719 | 30 784 | 24 668 | 20 131 | 17 971 | 18 002 | 19 731 | 13 550 |
| Anställda | 4 | 4 | 5 | 5 | 4 | 4 | 4 | 5 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 200 | 12 000 | 11 400 | 12 000 | 7 800 | 5 850 | 7 800 | 5 400 |
| Personalkostnader | 6 593 | 6 589 | 7 377 | 11 209 | 7 102 | 3 450 | 3 136 | 3 780 |
| Av- och nedskrivningar | 406 | 406 | 406 | 406 | 406 | 406 | 406 | 406 |
| Övriga externa kostnader | 34 | 30 | 35 | 35 | 27 | 30 | 25 | 16 |
| Övriga rörelseposter, netto | 1 772 | 1 764 | 1 764 | 1 767 | 1 764 | 1 782 | 1 680 | 814 |
| Rörelseresultat | 1 939 | 6 739 | 5 346 | 2 117 | 2 029 | 3 746 | 5 913 | 2 012 |
| Ränteintäkter | 2 | 12 | 4 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 14 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 927 | 6 751 | 5 350 | 2 117 | 2 027 | 3 746 | 5 913 | 2 012 |
| Skatt | 399 | 1 389 | 1 102 | 438 | 442 | 739 | 1 301 | 443 |
| Årets resultat | 1 528 | 5 362 | 4 248 | 1 679 | 1 585 | 3 007 | 4 612 | 1 569 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 5 059 | 5 465 | 5 872 | 6 278 | 6 685 | 7 091 | 7 498 | 7 904 |
| Kortfristiga fordringar | 24 510 | 24 440 | 18 640 | 13 348 | 10 529 | 9 904 | 11 894 | 5 480 |
| Kassa och bank | 150 | 879 | 156 | 505 | 757 | 1 007 | 339 | 166 |
| Omsättningstillgångar | 24 660 | 25 319 | 18 796 | 13 853 | 11 286 | 10 911 | 12 233 | 5 646 |
| Summa tillgångar | 29 719 | 30 784 | 24 668 | 20 131 | 17 971 | 18 002 | 19 731 | 13 550 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 26 377 | 21 015 | 16 767 | 15 088 | 13 503 | 12 304 | 11 691 | 10 122 |
| Eget kapital | 28 025 | 26 497 | 21 135 | 16 887 | 15 208 | 15 431 | 16 423 | 11 811 |
| Justerat eget kapital | 28 025 | 26 497 | 21 135 | 16 887 | 15 208 | 15 431 | 16 423 | 11 811 |
| Kortfristiga skulder | 1 694 | 4 287 | 3 533 | 3 244 | 2 763 | 2 571 | 3 308 | 1 739 |
| Summa eget kapital och skulder | 29 719 | 30 784 | 24 668 | 20 131 | 17 971 | 18 002 | 19 731 | 13 550 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 6 415 granskade bolag ligger Altenatek AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 7,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 26,9 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 94,3 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 40 procent. Bolaget sysselsatte 4 personer och har sitt säte i Malmö.
Bolaget skall bedriva handel med industriförnödenheter, främst transmissionsprodukter samt fastighetsförvaltning samt central administration av koncerninterna angelägenheter.
Styrelse & ledning
- Mats Arne Halbauer (f. 1954) Verkställande direktör
- Mats Arne Halbauer (f. 1954) Ordförande, Styrelseledamot
- Marcus Bergström-Halbauer (f. 1991) Styrelseledamot
- Anders Nilsson (f. 1949) Styrelsesuppleant
- Ann Rickard Nilsson (f. 1973) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Condux Aktiebolag (556442-8943) |
|---|---|
| Koncernmoder | Condux Aktiebolag (556442-8943) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2003-06-26 |
|---|---|
| Adress | Baragatan 2, 212 28, Malmö Besök: Baragatan 2, Malmö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |