Aktiebolag Gnesta 9 sökningar
Ältaberg industri 2 AB
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Omsättning 2025
0 tkr
−100,0 %Rörelsemarginal
–
Soliditet
10,0 %
+9,8 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 | 1 087 | 1 360 | 0 |
| Rörelseresultat | −1 058 | −5 597 | −302 | −14 |
| Årets resultat | −1 962 | −6 847 | 132 | 0 |
| Eget kapital | 1 709 | 26 | 148 | 25 |
| Balansomslutning | 17 109 | 17 052 | 26 557 | 14 046 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12* | 2023-09 | 2022-09* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 1 087 | 1 360 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 742 | 7 265 | 463 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 316 | 718 | 1 200 | 14 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | 1 299 | — | — |
| Rörelseresultat | −1 058 | −5 597 | −302 | −14 |
| Ränteintäkter | 0 | 7 | 0 | — |
| Räntekostnader | 904 | 1 287 | 1 181 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −1 962 | −6 877 | −1 483 | −14 |
| Koncernbidrag | 0 | 30 | 1 615 | 14 |
| Årets resultat | −1 962 | −6 847 | 132 | 0 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12* | 2023-09 | 2022-09* |
|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 16 258 | 17 000 | 24 265 | 14 010 |
| Kortfristiga fordringar | 845 | 38 | 2 083 | 14 |
| Kassa och bank | 6 | 14 | 209 | 22 |
| Omsättningstillgångar | 851 | 52 | 2 292 | 36 |
| Summa tillgångar | 17 109 | 17 052 | 26 557 | 14 046 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 2 | 123 | −9 | 0 |
| Eget kapital | 1 709 | 26 | 148 | 25 |
| Justerat eget kapital | 1 709 | 26 | 148 | 25 |
| Långfristiga skulder | 15 000 | 0 | 10 515 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 400 | 17 026 | 15 894 | 14 021 |
| Summa eget kapital och skulder | 17 109 | 17 052 | 26 557 | 14 046 |
| Ställda säkerheter | 15 000 | 9 712 | 9 712 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 100 procent. Sätet finns i Gnesta.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter samt där med förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Tiel Ridderstad (f. 1972) Styrelseledamot
- Jens Söder (f. 1974) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- John Anders Liljenfeldt (f. 1986) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Envoyéns Fastighets AB (559516-1869) |
|---|---|
| Koncernmoder | Envoyéns Fastighets AB (559516-1869) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-12-27 |
|---|---|
| Adress | Krukmakargatan 34A, 118 51, Stockholm Besök: Krukmakargatan 34 A, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |