Aktiebolag Stockholm 161 sökningar
Alta Outdoor AB
Reklambyråverksamhet
216,1 mkr
+8,1 %7,4 %
+3,7 p.e.8,7 %
−1,5 p.e.25
−16,7 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 216 145 | 200 021 | 212 830 | 142 157 | 138 707 | 163 899 | 150 162 |
| Rörelseresultat | 16 102 | 7 425 | 12 044 | 1 316 | 8 097 | 7 926 | 11 548 |
| Årets resultat | 1 919 | 21 | 2 601 | 434 | 2 711 | 3 521 | 8 288 |
| Eget kapital | 4 145 | 5 726 | 5 652 | 3 051 | 9 618 | 6 907 | 11 386 |
| Balansomslutning | 47 388 | 56 118 | 50 904 | 38 142 | 38 683 | 39 739 | 38 086 |
| Anställda | 25 | 30 | 27 | 26 | 26 | 30 | 29 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 216 145 | 200 021 | 212 830 | 142 157 | 138 707 | 163 899 | 150 162 |
| Personalkostnader | 28 971 | 30 875 | 31 558 | 28 148 | 25 627 | 29 924 | 28 259 |
| Av- och nedskrivningar | 7 | 14 | 28 | 42 | 126 | 130 | 114 |
| Övriga externa kostnader | 16 338 | 15 798 | 14 527 | 13 251 | 12 263 | 13 611 | 12 822 |
| Övriga rörelseposter, netto | −154 727 | −145 909 | −154 673 | −99 400 | −92 594 | −112 308 | −97 419 |
| Rörelseresultat | 16 102 | 7 425 | 12 044 | 1 316 | 8 097 | 7 926 | 11 548 |
| Ränteintäkter | 675 | 687 | 309 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 18 | 13 | 13 | 10 | 36 | 34 | 20 |
| Resultat efter finansiella poster | 16 749 | 8 099 | 11 840 | 1 394 | 2 629 | 7 621 | 11 465 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −7 788 | −8 050 | −582 | 2 543 | −2 488 | −3 |
| Koncernbidrag | −14 018 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 811 | 290 | 1 189 | 379 | 2 461 | 1 612 | 3 174 |
| Årets resultat | 1 919 | 21 | 2 601 | 434 | 2 711 | 3 521 | 8 288 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 13 561 | 29 | 43 | 570 | 733 | 3 972 | 1 662 |
| Kortfristiga fordringar | 33 695 | 48 882 | 33 891 | 30 885 | 25 856 | 30 391 | 32 966 |
| Kassa och bank | 132 | 7 207 | 16 970 | 6 687 | 12 094 | 5 376 | 3 459 |
| Omsättningstillgångar | 33 826 | 56 090 | 50 861 | 37 572 | 37 950 | 35 767 | 36 424 |
| Summa tillgångar | 47 388 | 56 118 | 50 904 | 38 142 | 38 683 | 39 739 | 38 086 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 2 176 | 5 655 | 3 001 | 2 567 | 6 857 | 3 336 | 3 048 |
| Eget kapital | 4 145 | 5 726 | 5 652 | 3 051 | 9 618 | 6 907 | 11 386 |
| Justerat eget kapital | 4 145 | 5 726 | 6 138 | 3 537 | 9 643 | 8 951 | 11 454 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 612 | 612 | 31 | 2 574 | 86 |
| Kortfristiga skulder | 43 243 | 50 392 | 44 640 | 34 479 | 29 034 | 30 258 | 26 614 |
| Summa eget kapital och skulder | 47 388 | 56 118 | 50 904 | 38 142 | 38 683 | 39 739 | 38 086 |
| Ställda säkerheter | 7 000 | 7 000 | 7 000 | 7 000 | 8 000 | 7 468 | 6 000 |
Verksamhet
Mätt mot de 5 835 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Alta Outdoor AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 216,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 7,4 procent, och soliditeten var låg — 8,7 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 8 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 25 personer, med säte i Stockholm.
Bolaget ska arbeta med försäljning samt utveckling av produkter och tjänster inom området utomhusmedia (OOH) samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Patrik Sandberg (f. 1976) Ordförande, Styrelseledamot
- Andreas Bardh (f. 1973) Styrelseledamot
- Robert John Kennert Harmander (f. 1981) Styrelseledamot
- Patrik Wilhelmsson (f. 1982) Styrelseledamot
- Mattias Nordenberg (f. 1982) Extern VD
- Jenny Holmgren (f. 1981) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Vo2 Cap AB (publ) (559293-8095) |
|---|---|
| Koncernmoder | VO2 Cap Holding AB (publ) (559049-5254) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2010-10-21 |
|---|---|
| Adress | Kivra: 556821-8332, 106 31, Stockholm Besök: Kivra: 556821-8332, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 08-5330000 |