Aktiebolag Burlöv
Alsuz AB
216 sökningar
Omsättning 2025
2,2 mkr
+19,2 %Rörelsemarginal
21,0 %
+34,2 p.e.Soliditet
70,7 %
+0,7 p.e.Anställda
2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 234 | 1 874 | 1 878 | 3 059 | 3 031 | 3 098 | 2 947 |
| Rörelseresultat | 470 | −247 | −107 | 641 | 751 | 687 | 416 |
| Årets resultat | 398 | −200 | −36 | 502 | 976 | 689 | 591 |
| Eget kapital | 3 903 | 3 505 | 3 706 | 3 741 | 3 239 | 2 263 | 1 575 |
| Balansomslutning | 5 521 | 5 005 | 7 424 | 7 852 | 7 487 | 7 607 | 7 203 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 234 | 1 874 | 1 878 | 3 059 | 3 031 | 3 098 | 2 947 |
| Personalkostnader | 1 045 | 1 196 | 926 | 1 249 | 1 223 | 1 350 | 1 217 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 163 | 214 | 264 | 264 | 271 | 472 |
| Övriga externa kostnader | 252 | 306 | 389 | 290 | 311 | 213 | 183 |
| Övriga rörelseposter, netto | −467 | −456 | −456 | −615 | −482 | −577 | −659 |
| Rörelseresultat | 470 | −247 | −107 | 641 | 751 | 687 | 416 |
| Ränteintäkter | 23 | 94 | 74 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 48 | 82 | 95 | 92 | 94 | 282 | 87 |
| Resultat efter finansiella poster | 445 | −235 | −128 | 646 | 927 | 478 | 397 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 99 | 70 | 359 | 547 | 456 |
| Koncernbidrag | −8 | 35 | −7 | −95 | −95 | −95 | −96 |
| Skatt | 40 | 0 | −1 | 120 | 215 | 242 | 165 |
| Årets resultat | 398 | −200 | −36 | 502 | 976 | 689 | 591 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 4 183 | 4 183 | 4 346 | 2 866 | 3 899 | 3 963 | 4 420 |
| Kortfristiga fordringar | 7 | 20 | 46 | 210 | 145 | 739 | 1 095 |
| Kassa och bank | 1 331 | 802 | 3 032 | 4 776 | 3 443 | 2 906 | 1 688 |
| Omsättningstillgångar | 1 338 | 822 | 3 078 | 4 986 | 3 588 | 3 644 | 2 783 |
| Summa tillgångar | 5 521 | 5 005 | 7 424 | 7 852 | 7 487 | 7 607 | 7 203 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 3 385 | 3 585 | 3 622 | 3 119 | 2 143 | 1 454 | 864 |
| Eget kapital | 3 903 | 3 505 | 3 706 | 3 741 | 3 239 | 2 263 | 1 575 |
| Justerat eget kapital | 3 903 | 3 505 | 3 706 | 3 820 | 3 373 | 2 682 | 2 429 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 99 | 169 | 528 | 1 075 |
| Långfristiga skulder | 1 389 | 1 362 | 3 547 | 3 492 | 3 492 | 3 992 | 3 992 |
| Kortfristiga skulder | 229 | 138 | 171 | 520 | 587 | 824 | 561 |
| Summa eget kapital och skulder | 5 521 | 5 005 | 7 424 | 7 852 | 7 487 | 7 607 | 7 203 |
| Ställda säkerheter | 700 | 700 | 4 900 | 4 900 | 4 900 | 4 900 | 4 900 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 17 127 granskade bolag ligger Alsuz AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 2,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 21,0 procent, och soliditeten var hög — 70,7 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 19 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Burlöv.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall äga och förvalta fastigheter och värdepapper samt bedriva uthyrning av personal företrädesvis inom verkstadsindustrin samt idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Petra Hammarberg (f. 1965) Styrelseledamot
- Martin Alrik Hammarberg (f. 1961) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Joakim Leifland (f. 1962) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Semeuse Aktiebolag (556626-3470) |
|---|---|
| Koncernmoder | Semeuse Aktiebolag (556626-3470) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1978-09-14 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202) |
| Adress | Ljungdalavägen 37, 236 34, Höllviken Besök: Ljungdalavägen 37, Höllviken |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |