Aktiebolag Stockholm
ALSOCA Förvaltning AB
85 sökningar
Omsättning 2025
0 tkr
Rörelsemarginal
–
Soliditet
74,0 %
−1,5 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 61 |
| Rörelseresultat | −12 | −17 | −16 | −16 | −19 | −18 | −25 | 28 |
| Årets resultat | −206 | −61 | −63 | −261 | 144 | 466 | 617 | 389 |
| Eget kapital | 4 911 | 5 118 | 5 179 | 5 242 | 5 503 | 5 359 | 4 892 | 4 275 |
| Balansomslutning | 6 634 | 6 775 | 6 770 | 6 767 | 6 966 | 6 701 | 6 245 | 5 809 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 61 |
| Övriga externa kostnader | 12 | 17 | 16 | 16 | 19 | 18 | 25 | 33 |
| Rörelseresultat | −12 | −17 | −16 | −16 | −19 | −18 | −25 | 28 |
| Ränteintäkter | 12 | 22 | 122 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 206 | 66 | 66 | 66 | 65 | 62 | 62 | 70 |
| Resultat efter finansiella poster | −206 | −61 | −59 | −261 | 144 | 639 | 786 | 501 |
| Skatt | 0 | 0 | 5 | 0 | 0 | 173 | 168 | 112 |
| Årets resultat | −206 | −61 | −63 | −261 | 144 | 466 | 617 | 389 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 6 435 | 6 143 | 5 892 | 5 126 | 5 126 | 26 | 26 | 26 |
| Kortfristiga fordringar | 26 | 45 | 60 | 63 | 58 | 57 | 61 | 99 |
| Kassa och bank | 173 | 404 | 640 | 1 376 | 97 | 5 089 | 594 | 1 293 |
| Omsättningstillgångar | 199 | 632 | 877 | 1 641 | 1 840 | 6 675 | 6 219 | 5 783 |
| Summa tillgångar | 6 634 | 6 775 | 6 770 | 6 767 | 6 966 | 6 701 | 6 245 | 5 809 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 4 997 | 5 059 | 5 122 | 5 383 | 5 239 | 4 773 | 4 155 | 3 766 |
| Eget kapital | 4 911 | 5 118 | 5 179 | 5 242 | 5 503 | 5 359 | 4 892 | 4 275 |
| Justerat eget kapital | 4 911 | 5 118 | 5 179 | 5 242 | 5 503 | 5 359 | 4 892 | 4 275 |
| Långfristiga skulder | 1 320 | 1 320 | 1 320 | 1 320 | 1 320 | 1 240 | 1 269 | 1 416 |
| Kortfristiga skulder | 403 | 337 | 271 | 205 | 143 | 102 | 84 | 118 |
| Summa eget kapital och skulder | 6 634 | 6 775 | 6 770 | 6 767 | 6 966 | 6 701 | 6 245 | 5 809 |
Verksamhet
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva finansiella investeringar samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Catherine Ehrensvärd (f. 1967) Ordförande, Styrelseledamot
- Jan Gustaf Ehrensvärd (f. 1968) Styrelseledamot
- Per Magnus Gunnar Unger (f. 1942) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2002-04-29 |
|---|---|
| Bransch | Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200) |
| Adress | 273 91, Tomelilla |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |