Aktiebolag Göteborg
Allerby Måleri AB
149 sökningar
26,8 mkr
+9,9 %12,2 %
−1,1 p.e.46,9 %
+4,3 p.e.23
+9,5 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 26 768 | 24 350 | 27 393 | 24 939 | 22 612 | 25 373 | 21 817 | 16 551 |
| Rörelseresultat | 3 264 | 3 235 | 2 855 | 1 347 | 2 166 | 3 698 | 1 324 | 142 |
| Årets resultat | 1 294 | 1 535 | 2 262 | 1 044 | 1 685 | 2 144 | 1 005 | 426 |
| Eget kapital | 5 136 | 4 302 | 3 897 | 2 680 | 3 135 | 3 551 | 2 406 | 1 402 |
| Balansomslutning | 10 948 | 10 092 | 10 194 | 7 099 | 8 265 | 9 327 | 6 537 | 4 428 |
| Anställda | 23 | 21 | 22 | 24 | 26 | 26 | 23 | 23 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 26 768 | 24 350 | 27 393 | 24 939 | 22 612 | 25 373 | 21 817 | 16 551 |
| Personalkostnader | 15 795 | 14 529 | 14 719 | 13 804 | 15 044 | 14 182 | 12 265 | 12 354 |
| Av- och nedskrivningar | 24 | 45 | 138 | 140 | 140 | 128 | 107 | 109 |
| Övriga externa kostnader | 2 688 | 2 638 | 2 709 | 10 650 | 5 047 | 8 107 | 8 902 | 6 626 |
| Övriga rörelseposter, netto | −4 997 | −3 903 | −6 972 | 1 002 | −215 | 742 | 781 | 2 680 |
| Rörelseresultat | 3 264 | 3 235 | 2 855 | 1 347 | 2 166 | 3 698 | 1 324 | 142 |
| Ränteintäkter | 5 | 9 | 9 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 5 | 1 | 0 | 15 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Resultat efter finansiella poster | 3 264 | 3 243 | 2 864 | 1 332 | 2 146 | 3 678 | 1 303 | 184 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | −930 | 0 | 378 |
| Koncernbidrag | −1 596 | −1 279 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 374 | 430 | 603 | 288 | 460 | 604 | 299 | 136 |
| Årets resultat | 1 294 | 1 535 | 2 262 | 1 044 | 1 685 | 2 144 | 1 005 | 426 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 129 | 154 | 179 | 291 | 431 | 512 | 536 | 584 |
| Varulager | 0 | 0 | 0 | 687 | 235 | 858 | 391 | 586 |
| Kortfristiga fordringar | 10 819 | 9 938 | 7 902 | 3 581 | 2 482 | 3 011 | 3 410 | 2 646 |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 2 113 | 2 540 | 5 117 | 4 945 | 2 201 | 612 |
| Omsättningstillgångar | 10 819 | 9 938 | 10 016 | 6 808 | 7 834 | 8 815 | 6 001 | 3 845 |
| Summa tillgångar | 10 948 | 10 092 | 10 194 | 7 099 | 8 265 | 9 327 | 6 537 | 4 428 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 3 722 | 2 647 | 1 515 | 1 516 | 1 330 | 1 287 | 1 281 | 856 |
| Eget kapital | 5 136 | 4 302 | 3 897 | 2 680 | 3 135 | 3 551 | 2 406 | 1 402 |
| Justerat eget kapital | 5 874 | 5 040 | 4 635 | 3 418 | 3 873 | 4 289 | 2 406 | 1 402 |
| Obeskattade reserver | 930 | 930 | 930 | 930 | 930 | 930 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 4 882 | 4 860 | 5 367 | 3 489 | 4 200 | 4 846 | 4 131 | 3 026 |
| Summa eget kapital och skulder | 10 948 | 10 092 | 10 194 | 7 099 | 8 265 | 9 327 | 6 537 | 4 428 |
| Ställda säkerheter | 2 500 | 2 500 | 2 500 | 2 500 | 0 | 2 500 | 2 500 | 2 500 |
| Ansvarsförbindelser | 222 652 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Mätt mot de 3 636 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Allerby Måleri AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 26,8 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 12,2 procent — en god nivå — medan soliditeten på 46,9 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 10 procent. Bolaget sysselsatte 23 personer och har sitt säte i Göteborg.
Bolaget skall bedriva måleriverksamhet, dekorationsmåleri, byggnadsarbeten, utföra interiöra beläggningar (folie, tapet, målning) på fartyg, olje- och bostadsplattformar, äga och förvalta fast egendom samt idka annan därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Thomas Michael Lachonius (f. 1971) Verkställande direktör
- Petter Håkanson (f. 1967) Ordförande, Styrelseledamot
- Thomas Michael Lachonius (f. 1971) Styrelseledamot
- Anna Ortolanis (f. 1977) Styrelseledamot
- Martin Thurne (f. 1987) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Layer Group AB (559208-5327) |
|---|---|
| Koncernmoder | Layer Group AB (559208-5327) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1987-06-10 |
|---|---|
| Bransch | Måleriarbeten (SNI 43341) |
| Adress | Askims Verkstadsväg 5A, 436 34, Askim Besök: Askims Verkstadsväg 5 A, Askim |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 031-498630 |