Aktiebolag Eslöv
Allan Larsens maskin och konstruktion AB
60 sökningar
Omsättning 2025
6,3 mkr
−15,1 %Rörelsemarginal
7,9 %
−13,2 p.e.Soliditet
68,1 %
+9,0 p.e.Anställda
3
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 6 278 | 7 395 | 7 126 | 6 876 | 5 101 | 3 744 | 4 640 | 4 554 |
| Rörelseresultat | 499 | 1 564 | 1 004 | 246 | 855 | −37 | 211 | −16 |
| Årets resultat | 393 | 1 224 | 775 | 190 | 537 | −117 | 40 | −68 |
| Eget kapital | 2 049 | 2 156 | 1 132 | 756 | 566 | 29 | 146 | 106 |
| Balansomslutning | 3 008 | 3 645 | 2 267 | 2 051 | 1 940 | 1 022 | 1 504 | 1 371 |
| Anställda | 3 | 3 | 3 | 4 | 3 | 3 | 4 | 7 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 278 | 7 395 | 7 126 | 6 876 | 5 101 | 3 744 | 4 640 | 4 554 |
| Kostnad sålda varor | 3 926 | 3 990 | 4 204 | 3 925 | 2 724 | 2 429 | 2 390 | 1 946 |
| Bruttoresultat | 2 352 | 3 405 | 2 922 | 2 951 | 2 377 | 1 315 | 2 250 | 2 608 |
| Rörelseresultat | 499 | 1 564 | 1 004 | 246 | 855 | −37 | 211 | −16 |
| Ränteintäkter | 2 | 0 | 1 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 12 | 16 | 22 | 4 | 17 | 80 | 163 | 95 |
| Resultat efter finansiella poster | 489 | 1 549 | 982 | 242 | 837 | −117 | 48 | −110 |
| Bokslutsdispositioner | 12 | 0 | 0 | 0 | −186 | 0 | 0 | 42 |
| Skatt | 107 | 324 | 207 | 52 | 115 | 0 | 8 | 0 |
| Årets resultat | 393 | 1 224 | 775 | 190 | 537 | −117 | 40 | −68 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 65 | 173 | 281 | 516 | 356 | 350 | 0 | 0 |
| Varulager | 264 | 295 | 300 | 267 | 107 | 0 | 389 | 389 |
| Kortfristiga fordringar | 1 470 | 1 502 | 1 336 | 1 220 | 1 474 | 672 | 1 115 | 977 |
| Kassa och bank | 1 209 | 1 675 | 350 | 48 | 3 | 0 | 0 | 5 |
| Omsättningstillgångar | 2 944 | 3 472 | 1 985 | 1 535 | 1 584 | 672 | 1 504 | 1 371 |
| Summa tillgångar | 3 008 | 3 645 | 2 267 | 2 051 | 1 940 | 1 022 | 1 504 | 1 371 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 606 | 882 | 307 | 516 | −21 | 96 | 56 | 124 |
| Eget kapital | 2 049 | 2 156 | 1 132 | 756 | 566 | 29 | 146 | 106 |
| Justerat eget kapital | 2 187 | 2 304 | 1 280 | 904 | 714 | 29 | 146 | 106 |
| Obeskattade reserver | 174 | 186 | 186 | 186 | 186 | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 221 | 41 | 341 | 330 |
| Kortfristiga skulder | 785 | 1 303 | 949 | 1 109 | 967 | 952 | 1 017 | 935 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 008 | 3 645 | 2 267 | 2 051 | 1 940 | 1 022 | 1 504 | 1 371 |
| Ställda säkerheter | 400 | 400 | 400 | 400 | 400 | 400 | 400 | 400 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 3 156 granskade bolag ligger Allan Larsens maskin och konstruktion AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 6,3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 7,9 procent, och soliditeten var hög — 68,1 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 15 procent. Bolaget sysselsatte 3 personer och har sitt säte i Eslöv.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva konstruktion och produktion av maskiner samt olika fräs och svarvjobb.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Allan Larsen (f. 1966) Verkställande direktör
Styrelse
- Allan Larsen (f. 1966) Styrelseledamot
- Herman Larsen (f. 1995) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Bengt Håkan Rylander (f. 1957) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2013-11-11 |
|---|---|
| Bransch | Metallegoarbeten (SNI 25530) |
| Adress | Nummer Ettavägen 1, 245 45, Staffanstorp Besök: Nummer Ettavägen 1, Staffanstorp |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |