Aktiebolag Stockholm
Åli AB
20 sökningar
911 tkr
+5,8 %39,7 %
+5,9 p.e.65,8 %
+10,4 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 911 | 861 | 823 | 573 |
| Rörelseresultat | 362 | 291 | 272 | 173 |
| Årets resultat | 285 | 174 | 272 | 137 |
| Eget kapital | 403 | 298 | 304 | 162 |
| Balansomslutning | 612 | 537 | 450 | 272 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 911 | 861 | 823 | 573 |
| Personalkostnader | 500 | 530 | 503 | 356 |
| Övriga externa kostnader | 35 | 33 | 38 | 35 |
| Övriga rörelseposter, netto | −14 | −7 | −10 | −9 |
| Rörelseresultat | 362 | 291 | 272 | 173 |
| Räntekostnader | 2 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 360 | 290 | 272 | 173 |
| Skatt | 75 | 116 | 0 | 36 |
| Årets resultat | 285 | 174 | 272 | 137 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08* |
|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 89 | 99 | 82 | 72 |
| Kassa och bank | 523 | 438 | 368 | 200 |
| Omsättningstillgångar | 612 | 537 | 450 | 272 |
| Summa tillgångar | 612 | 537 | 450 | 272 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 93 | 99 | 7 | 0 |
| Eget kapital | 403 | 298 | 304 | 162 |
| Justerat eget kapital | 403 | 298 | 304 | 162 |
| Kortfristiga skulder | 209 | 239 | 146 | 110 |
| Summa eget kapital och skulder | 612 | 537 | 450 | 272 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 4 189 granskade bolag ligger Åli AB strax under mitten räknat på omsättning, med 911 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 39,7 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 65,8 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 6 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Stockholm.
Bolaget skall bedriva verksamhet inom städning, fastighetsskötsel samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Olivera Mijajlovic (f. 1977) Styrelseledamot
- Mile Arsic (f. 1973) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-06-09 |
|---|---|
| Bransch | Lokalvård (SNI 81210) |
| Adress | Lammholmsbacken 201 lgh 1203, 143 47, Vårby Besök: Lammholmsbacken 201 LGH 1203, Vårby |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |