Aktiebolag Kungsbacka 159 sökningar
Alfatesla AB
Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik
8,5 mkr
+5,8 %16,2 %
+1,8 p.e.39,9 %
−3,0 p.e.7
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 8 464 | 8 001 | 8 191 | 8 325 | 6 868 | 9 848 | 11 159 | 11 409 |
| Rörelseresultat | 1 371 | 1 155 | 1 562 | 2 406 | 955 | 2 389 | 1 848 | 3 038 |
| Årets resultat | 1 096 | 936 | 1 259 | 1 908 | 757 | 1 873 | 1 441 | 2 093 |
| Eget kapital | 1 197 | 1 036 | 1 400 | 2 041 | 1 233 | 1 976 | 1 553 | 2 212 |
| Balansomslutning | 3 001 | 2 414 | 2 936 | 3 587 | 2 757 | 3 462 | 3 323 | 4 276 |
| Anställda | 7 | 7 | 7 | 6 | 6 | 7 | 9 | 8 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 464 | 8 001 | 8 191 | 8 325 | 6 868 | 9 848 | 11 159 | 11 409 |
| Personalkostnader | 5 767 | 5 352 | 5 070 | 4 559 | 4 518 | 4 775 | 5 942 | 5 275 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 12 | 140 |
| Övriga externa kostnader | 1 327 | 1 498 | 1 562 | 1 369 | 1 505 | 2 716 | 3 357 | 2 956 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | — | 110 | — | — | — |
| Rörelseresultat | 1 371 | 1 155 | 1 562 | 2 406 | 955 | 2 389 | 1 848 | 3 038 |
| Ränteintäkter | 17 | 34 | 28 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 4 | 4 | 1 | 1 | 3 | 3 | 1 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 385 | 1 185 | 1 589 | 2 407 | 955 | 2 390 | 1 847 | 2 800 |
| Skatt | 288 | 249 | 330 | 499 | 198 | 517 | 406 | 707 |
| Årets resultat | 1 096 | 936 | 1 259 | 1 908 | 757 | 1 873 | 1 441 | 2 093 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 12 |
| Kortfristiga fordringar | 965 | 987 | 613 | 691 | 1 098 | 575 | 1 196 | 1 038 |
| Kassa och bank | 2 036 | 1 427 | 2 323 | 2 896 | 1 659 | 2 887 | 2 127 | 3 226 |
| Omsättningstillgångar | 3 001 | 2 414 | 2 936 | 3 587 | 2 757 | 3 462 | 3 323 | 4 264 |
| Summa tillgångar | 3 001 | 2 414 | 2 936 | 3 587 | 2 757 | 3 462 | 3 323 | 4 276 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 1 | 0 | 41 | 33 | 376 | 3 | 12 | 19 |
| Eget kapital | 1 197 | 1 036 | 1 400 | 2 041 | 1 233 | 1 976 | 1 553 | 2 212 |
| Justerat eget kapital | 1 197 | 1 036 | 1 400 | 2 041 | 1 233 | 1 976 | 1 553 | 2 212 |
| Kortfristiga skulder | 1 804 | 1 378 | 1 536 | 1 546 | 1 524 | 1 486 | 1 770 | 2 064 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 001 | 2 414 | 2 936 | 3 587 | 2 757 | 3 462 | 3 323 | 4 276 |
Verksamhet
Mätt mot de 4 085 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Alfatesla AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 8,5 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 16,2 procent, och soliditeten var god — 39,9 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 6 procent. Bolaget sysselsatte 7 personer och har sitt säte i Kungsbacka.
Bolaget skall bedriva mätning och sanering av el- och magnetfält, rådgivning, utbildning, förvaltning, handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Stefan Larsson (f. 1959) Styrelseledamot
- Vivianne Larsson (f. 1955) Styrelsesuppleant
- Christer Persson (f. 1968) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2003-01-23 |
|---|---|
| Adress | Box 40, 429 21, Kullavik Besök: Box 40, Kullavik |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 031-932836 |