Aktiebolag Stockholm
Alba Maxima AB
15 sökningar
4,7 mkr
+2,0 %2,3 %
−1,5 p.e.6,8 %
+1,2 p.e.4
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 744 | 4 653 | 2 960 |
| Rörelseresultat | 107 | 174 | 277 |
| Årets resultat | 10 | 59 | 152 |
| Eget kapital | 246 | 236 | 177 |
| Balansomslutning | 3 637 | 4 276 | 4 302 |
| Anställda | 4 | 4 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 744 | 4 653 | 2 960 |
| Personalkostnader | 1 685 | 2 188 | 1 256 |
| Av- och nedskrivningar | 690 | 663 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 1 074 | 935 | 985 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 188 | −693 | −442 |
| Rörelseresultat | 107 | 174 | 277 |
| Ränteintäkter | 1 | 1 | 1 |
| Räntekostnader | 88 | 95 | 82 |
| Resultat efter finansiella poster | 20 | 80 | 196 |
| Skatt | 10 | 21 | 45 |
| Årets resultat | 10 | 59 | 152 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 394 | 2 984 | 3 523 |
| Kortfristiga fordringar | 1 223 | 1 172 | 779 |
| Kassa och bank | 20 | 120 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 1 243 | 1 292 | 779 |
| Summa tillgångar | 3 637 | 4 276 | 4 302 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 211 | 152 | 0 |
| Eget kapital | 246 | 236 | 177 |
| Justerat eget kapital | 246 | 236 | 177 |
| Långfristiga skulder | 922 | 941 | 1 319 |
| Kortfristiga skulder | 2 469 | 3 099 | 2 806 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 637 | 4 276 | 4 302 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 2 645 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Alba Maxima AB i den övre halvan sett till omsättning, med 4,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 2,3 procent, och soliditeten var låg — 6,8 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 2 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 4 personer, med säte i Stockholm.
Företagets verksamhet är tandläkeri samt konstnärlig verksamhet, samt annan därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Joana Sdik (f. 1990) Styrelseledamot
- Biljana Jankovska (f. 1967) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-04-28 |
|---|---|
| Bransch | Tandläkarverksamhet (SNI 86230) |
| Adress | Sturegatan 18, 112 48, Stockholm Besök: Sturegatan 18, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Ej registrerad |