Aktiebolag Stockholm
Aktiebolaget Sture Karlbergs Bilplåtslageri
96 sökningar
8 mkr
+13,1 %9,2 %
+2,4 p.e.33,4 %
+11,2 p.e.4
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 8 041 | 7 109 | 6 212 | 5 973 | 5 973 | 4 832 | 5 919 | 5 479 |
| Rörelseresultat | 736 | 479 | 340 | −434 | 223 | −270 | 49 | 36 |
| Årets resultat | 458 | 362 | 350 | −418 | 229 | −270 | 50 | 40 |
| Eget kapital | 1 005 | 548 | 611 | 261 | 429 | 200 | 470 | 420 |
| Balansomslutning | 3 008 | 2 470 | 1 717 | 1 215 | 1 318 | 1 242 | 1 351 | 1 494 |
| Anställda | 4 | 4 | 3 | 5 | 4 | 4 | 3 | 4 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 041 | 7 109 | 6 212 | 5 973 | 5 973 | 4 832 | 5 919 | 5 479 |
| Personalkostnader | 2 088 | 1 758 | 1 254 | 1 651 | 1 176 | 1 361 | 893 | 978 |
| Av- och nedskrivningar | 40 | 22 | 22 | 27 | 15 | 15 | 28 | 33 |
| Övriga externa kostnader | 2 270 | 2 087 | 1 862 | 2 016 | 2 368 | 1 824 | 1 570 | 1 602 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 907 | −2 763 | −2 734 | −2 713 | −2 191 | −1 902 | −3 379 | −2 830 |
| Rörelseresultat | 736 | 479 | 340 | −434 | 223 | −270 | 49 | 36 |
| Ränteintäkter | 19 | 43 | 10 | — | — | — | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | 755 | 522 | 350 | −418 | 229 | −270 | 52 | 40 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −99 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Koncernbidrag | −180 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 117 | 61 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 |
| Årets resultat | 458 | 362 | 350 | −418 | 229 | −270 | 50 | 40 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 333 | 312 | 333 | 433 | 282 | 297 | 312 | 340 |
| Varulager | 70 | 133 | 192 | 195 | 179 | 151 | 82 | 101 |
| Kortfristiga fordringar | 2 460 | 1 784 | 903 | 543 | 603 | 688 | 953 | 937 |
| Kassa och bank | 145 | 241 | 289 | 44 | 253 | 106 | 4 | 116 |
| Omsättningstillgångar | 2 675 | 2 158 | 1 384 | 783 | 1 035 | 945 | 1 039 | 1 154 |
| Summa tillgångar | 3 008 | 2 470 | 1 717 | 1 215 | 1 318 | 1 242 | 1 351 | 1 494 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 427 | 491 | 141 | 309 | 80 | 350 | 300 | 260 |
| Eget kapital | 1 005 | 548 | 611 | 261 | 429 | 200 | 470 | 420 |
| Justerat eget kapital | 1 227 | 627 | 611 | 261 | 429 | 200 | 470 | 420 |
| Obeskattade reserver | 279 | 99 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 82 | 82 | 81 | 82 | 82 | 182 | 182 | 182 |
| Kortfristiga skulder | 1 642 | 1 741 | 1 025 | 872 | 807 | 860 | 699 | 892 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 008 | 2 470 | 1 717 | 1 215 | 1 318 | 1 242 | 1 351 | 1 494 |
| Ställda säkerheter | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 |
Verksamhet
Mätt mot de 5 354 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Aktiebolaget Sture Karlbergs Bilplåtslageri bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 8 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 9,2 procent — en god nivå — medan soliditeten på 33,4 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 13 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 4 personer, med säte i Stockholm.
Bolaget skall bedriva bilplåtslageri och bilreparationsverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Umidjon Stivensson (f. 1970) Verkställande direktör
- Umidjon Stivensson (f. 1970) Styrelseledamot
- Anna Stivensson (f. 2000) Styrelsesuppleant
- Peter Johansson (f. 1973) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1989-08-14 |
|---|---|
| Bransch | Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar (SNI 95311) |
| Adress | Nynäsvägen 15, 136 47, Haninge Besök: Nynäsvägen 15, Haninge |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 08-7450715 |